Bratislavu navštívil patriarcha Bartolomej I.

V rámci osláv 1150. výročia príchodu Konštantína a Metoda na naše územie pricestoval na oficiálnu trojdňovú návštevu Slovenska konštatínopolský arcibiskup, ekumenický patriarcha Bartolomej I. (Bartholomeus). Po Prešove a Košiciach navštívil 27. mája 2013 Bratislavu.
Bartolomej I. sa stretol s predstaviteľmi štátu, zástupcami diplomatického zboru a predstaviteľmi kresťanských cirkví. Na stretnutí s predstaviteľmi kresťanských cirkví sa na pozvanie Pravoslávnej cirkvi na Slovensku zúčastnil aj generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, predseda Ekumenickej rady cirkví v SR, ktorý Bartolomeja I. aj pozdravil.

Prezident SR Ivan Gašparovič odovzdal vzácnemu hosťovi štátne vyznamenanie – Rad Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadny osobný prínos k porozumeniu medzi národmi a za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.

Ekumenický patriarcha arcibiskup Bartolomej I. podporuje medzináboženský a ekumenický dialóg. Patrí k príslušníkom gréckej menšiny žijúcej v Turecku a na čele pravoslávnej cirkvi je od novembra 1991; sídli v Istanbule (bývalý Konštantínopol). Tohto roku sa ako prvá hlava pravoslávnej cirkvi v histórii zúčastnil na inaugurácii pápeža Františka. Na Slovensko prišiel z moravských Mikulčíc, kde sa konali pravoslávne bohoslužby venované pamiatke Cyrila a Metoda.