Biskup z Tanzánie na evanjelických službách Božích na úrade vlády

Predsedajúci biskup Evanjelickej luteránskej cirkvi v Tanzánii Dr. Alex Gehaz Malasusa z Tanzánie sa v sprievode generálneho biskupa Miloša Klátika zúčastnil na službách Božích v kaplnke na Úrade vlády SR.
Dňa 26. októbra o 16.00 hod. sa konali služby Božie v kaplnke na úrade vlády, na ktoré v sprievode brata generálneho biskupa ECAV na Slovensku, Miloša Klátika zavítal aj vzácny hosť − brat predsedajúci biskup Evanjelickej luteránskej cirkvi v Tanzánii a viceprezident Svetového luteránskeho zväzu za región Afrika Dr. Alex Gehaz Malasusa. Na službách Božích sa zúčastnil aj štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Rudolf Urbanovič a generálny duchovný Ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách a ozbrojených zboroch SR Marian Bodolló.

Liturgoval a slovo Božie kázal evanjelický a. v. farár Milan Petrula, riaditeľ Úradu ekumenickej pastoračnej služby Ministerstva vnútra SR. V kázni Božieho slova na text z Mt 5, 38 − 45 sa venoval téme životných hodnôt a pravidiel, ktoré uplatňujeme v živote. Neraz sa podobajú starozákonnému „oko za oko, zub za zub“. Poukázal na to, že Pán Ježiš nás pozýva k novému princípu v našich vzájomných vzťahoch, k tomu, aby sme sa nedali zatiahnuť do špirály zla a pomsty, ktorá plodí len ďalšie zlo a násilie. Zdôraznil potrebu toho, aby naše konanie bolo motivované láskou, vzájomným odpustením, aby sme v našich životoch túžili po hodnotách, ako je spravodlivosť, pravda, láska, odpustenie, nakoľko tieto hodnoty nás upomínajú na Boha, ktorý je ich pôvodcom.

Na záver služieb Božích sa prítomným prihovoril brat arcibiskup Alex Gehaz Malasusa, ktorý predstavil Evanjelickú luteránsku cirkev v Tanzánii. Táto cirkev je s počtom 6 miliónov veriacich druhou najväčšou evanjelickou luteránskou cirkvou na svete a svoju históriu píše 150 rokov. Ako povedal, aj táto cirkev je dielom reformácie, ktorá sa začala pred 500 rokmi, lebo ju k nim priniesli nemeckí misionári. Vyjadril radosť z toho, že zažil služby Božie v priestoroch úradu, ktorý je sídlom premiéra. O tejto skúsenosti hovoril ako o dobrom impulze aj pre činnosť cirkvi vo svojej krajine, nakoľko to, čo zažil na tomto mieste, nie je samozrejmosť či bežná prax v iných štátoch. Tento priestor na spoločné stíšenie vníma ako vzácnu príležitosť na tvorbu pokoja a šírenie myšlienok o Božej láske a odpustení aj medzi ľuďmi, ktorí stoja na dôležitých pozíciách pri spravovaní štátu, aby sme ako ľudia rozličných národov mohli spolu nažívať v pokoji a mieri.

Na záver svojho príhovoru brat biskup z Tanzánie udelil prítomným veriacim požehnanie vo svojom rodnom jazyku – swahilčine, ktorá je druhým najrozšírenejším jazykom na africkom kontinente a druhým najrozšírenejším jazykom subsaharskej Afriky. Bohu vďaka za spoločné prežité spoločenstvo pri Božom slove, modlitbách a piesňach.