5. stretnutie najvyšších cirkevných predstaviteľov

Dňa 15. apríla 2015 sa v priestoroch Konferencie biskupov Slovenska v Bratislave tentoraz na pozvanie bratislavského arcibiskupa – metropolitu a predsedu KBS Stanislava Zvolenského uskutočnilo v poradí už 5. stretnutie najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí.
Za našu cirkev sa na stretnutí zúčastnil generálny biskup Miloš Klátik, predseda Ekumenickej rady cirkví. Reformovanú kresťanskú cirkev zastupoval biskup László Fazekas; za Rastislava, arcibiskupa Prešovského a metropolitu českých krajín a Slovenska Pravoslávnej cirkvi, bol na stretnutie vyslaný tajomník Michal Švajko; Cirkev československá husitská v SR bola reprezentovaná jej biskupom Janom Hradilom a Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR bol zastúpený jeho predsedom Igorom Rintelom.

V programe stretnutia bola okrem iného aj téma Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v SR, kde ako hosť vystúpila Renáta Ocilková z Fóra života, ktorá okrem iného informovala predstaviteľov cirkví a náboženských spoločnosti aj o pripravovanom tohtoročnom Pochode za život, ktorý sa bude konať v Bratislave 20. septembra 2015. Aktuálnou v súčasnom období je aj téma odluky financovania cirkví od štátu. Prítomní predstavitelia cirkví si vymenili názory na možnosť spoločného postupu v tejto oblasti. Dohodli sa, že túto tému budú jednotlivé cirkvi bližšie prezentovať na jesennom zasadnutí.

Poslednou témou tohto spoločného stretnutia bola téma prenasledovania kresťanov a aktivity náboženských spoločenstiev pri realizácii pomoci prenasledovaným kresťanom.

Ďalšie, v poradí 6. stretnutie najvyšších predstaviteľov sa bude konať v októbri 2015 na Generálnom biskupskom úrade ECAV na Slovensku v Bratislave.