ÚPN o prenasledovaní cirkví počas komunizmu

Ústav pamäti národa zorganizoval 13. apríla 2016 v Žiline stretnutie s cirkevnými historikmi k dokumentácii prenasledovania cirkví počas komunizmu na Slovensku. Na seminári sa zišli zástupcovia kresťanských cirkví pôsobiacich na Slovensku. Účastníkom sa prihovoril aj generálny biskup Miloš Klátik.
Na seminári sa zúčastnili aj dištriktuálny biskup ZD Milan Krivda, predseda Združenia evanjelických duchovných Daniel Midriak a ďalší.

Generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik vo svojom príhovore privítal pozvanie ÚPN na spoluprácu. Vyjadril presvedčenie, že táto iniciatíva umožní priblížiť spoločnosti aj históriu prenasledovania nekatolíckych cirkví počas komunizmu, zvlášť ECAV na Slovensku, ktorej prenasledovanie nebolo v spoločnosti do súčasnosti dostatočne známe. Informoval, že na túto tému už bolo vydaných niekoľko kníh, napríklad najnovšie kniha Cirkev v útlaku, ktorá sa venuje predovšetkým osobnosti bývalého generálneho biskupa Pavla Uhorskaia, perzekvovaného za bývalého režimu. Je však potrebné ďalej študovať materiály sprístupnené v ÚPN a na ich základe informovať verejnosť o krivdách, ktoré sa diali v minulosti, nakoľko staršia generácia na ne už pomaly zabúda a mladí o nich nevedia.

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák oboznámil prítomných so zámerom stretnutia a s cieľmi spolupráce . Okrem iného povedal: „Mám nádej, že vo vzájomnej spolupráci sa nám podarí splniť očakávané ciele, otvoriť nové témy, doteraz neprebádané príbehy výnimočných ľudí, svedkov viery, ktorí dokázali byť svetlom soľou a inšpiráciou pre mnohé generácie.“

Historici a zástupcovia cirkví si vypočuli správu o doterajšom výskume perzekúcií cirkví na ÚPN, ktorú predniesol historik Pavol Jakubčin. S archívnymi prameňmi a dokumentmi k perzekúciám cirkví nachádzajúcimi sa v Archíve ÚPN a so spôsobmi ich štúdia účastníkov seminára oboznámila vedúca oddelenia písomností ŠtB Jana Maťašová. Riaditeľ sekcie vedeckého výskumu Patrik Dubovský sa venoval oblastiam, na ktorých môže stáť vzájomná spolupráca.

Účastníci stretnutia privítali ponúknuté možnosti spolupráce, vytvorenia databázy a siete historikov a archivárov, možnosť výmeny informácií o archívnych fondoch, zbierkach a archívnych pomôckach, ako aj možnosť získania prehľadu o archívnych fondoch či zbierkach. Uvítali možnosti spolupráce na spoločných projektoch s ÚPN, v časopise Pamäť národa, tvorbe oral history, organizácii konferencií, výstav, prednášok či publikácií a filmov.

Seminár sa uskutočnil v súlade s poslaním ÚPN. Keďže najmä komunistický ateistický režim považoval za jedného zo svojich úhlavných nepriateľov cirkvi, prenasledoval ich biskupov, kňazov, rehoľníkov i aktívnych laikov. O ich perzekúcii a utrpení, ale aj o príkladoch nezlomnej viery a veľkej odvahy svedčia mnohé z dokumentov nachádzajúcich sa v Archíve ÚPN. Archív je preto jedným z dôležitých zdrojov poznávania totalitného komunistického režimu na Slovensku. Nachádzajú sa v ňom predovšetkým písomnosti pochádzajúce z proveniencie komunistickej ŠtB. ÚPN si uvedomuje množstvo krívd, ktoré boli páchané na nevinných obetiach. Žiaľ, nie je v silách ÚPN preskúmať, popísať a zverejniť všetky zločiny. V snahe prispieť k čo najucelenejšiemu obrazu o dobe neslobody preto oslovil s ponukou na spoluprácu cirkevných historikov. Vedie ho k tomu snaha prispieť aj takýmto spôsobom k čo najširšiemu spracovaniu mnohých prípadov perzekúcie cirkví, jej biskupov, kňazov i veriacich v rokoch 1948 – 1989. ÚPN má nádej, že vo vzájomnej spolupráci sa podarí prispieť k lepšiemu spoznaniu množstva výnimočných príbehov ľudí, ktorí dokázali byť svetlom a soľou pre svoje okolie. Prezentácia ich osudov môže aj dnes inšpirovať mnohých, aby konali podobne.

Zdroj: Tlačová správa ÚPN, Dr. Tibor Ujlacký, PhD., riaditeľ kancelárie a hovorca ÚPN
Fotografie: www.upn.gov.sk