Zo zasadnutia Rady SLZ v Budapešti

V Budapešti sa 15. – 17. novembra 2011 konalo zasadnutie Rady Svetového luteránskeho zväzu (SLZ). Zúčastnil sa na ňom aj generálny biskup Miloš Klátik, ktorý bol za člena Rady SLZ zvolený v roku 2010.
Na úvod zasadnutia sa konali služby Božie, na ktorých kázal prezident SLZ Munib A. Younan. Program pokračoval správou generálneho tajomníka SLZ Martina Jungeho o aktivitách SLZ od posledného zasadnutia. V úvode vyzdvihol, že sa stretávajú prvý raz po prijatí novej Ústavy SLZ a prijatí stratégie „S láskou za Krista a za svet“, ktorou sa SLZ bude riadiť v období rokov 2012 − 2017. Generálny tajomník okrem iného vyzdvihol aj účasť SLZ na humanitárnej pomoci v severovýchodnej Afrike, ktorú sužuje obdobie sucha.

Po správe generálneho tajomníka nasledovali správy viceprezidentov z jednotlivých regiónov, informácie o finančnej situácii SLZ a o smerniciach SLZ, ktoré sú v štádiu prípravy.

Svetový luteránsky zväz (International Lutheran Council – ILC) združuje 145 národných evanjelických cirkví, ktoré pôsobia v 79 krajinách sveta. Predstavuje to asi 70 miliónov evanjelických veriacich. Svetový luteránsky zväz zastrešuje cirkvi, ktoré nadväzujú na učenie reformátora Martina Luthera. Založili ho v roku 1947 vo švédskom meste Lund neďaleko Malmő. Sídlom SLZ je Ženeva.