Zo zasadnutia GP ECAV na Slovensku 2 - 2012

Druhé zasadnutie Generálneho presbyterstvo (GP) ECAV na Slovensku v tomto roku sa konalo 13. 4. v Bratislave. Zasadnutie sa začalo pobožnosťou v modlitebni GBÚ, ktorú mal brat farár D. Midriak.
Po schválení zápisnice z minulého zasadnutia, bola predložená na rokovanie správa o plnení uznesení, ktorú riaditeľ GBÚ doplnil o aktuálne informácie, a správa o aktivitách Predsedníctva ECAV. Okrem týchto bodov Predsedníctvo ECAV navrhlo do programu 7 ďalších bodov, ku ktorým bol spracovaný písomný materiál, ktorý bol všetkým členov GP zaslaný s dvojtýždňovým predstihom.
Hlavným bodom rokovania GP bolo schválenie ročnej závierky za rok 2011 a schválenie návrhu rozpočtu ECAV na rok 2013. Správa o hospodárení a účtovná závierka za rok 2011 bola prekontrolovaná Revíznou komisiou ECAV a pred zasadnutím GP sa stihol k nej vyjadriť aj Generálny hospodársky výbor ECAV. S odporúčaním synode schváliť túto závierku bez výhrad sa po revíznej komisii a generálnom hospodárskom výbore vyjadrilo aj generálne presbyterstvo. ECAV vykázala tohto roku vo svojom hospodárení účtovný zisk najmä kvôli aktivácii niektorých investícií, na ktoré bola poskytnutá nenávratná dotácia, alebo sa využili účelové prostriedky cirkvi a pozitívne sa prejavilo aj schválenie nového odpisového plánu v uplynulom roku. Definitívne schválenie ročnej uzávierky v zmysle platných cirkevnoprávnych predpisov prislúcha Synode ECAV.
Rovnako pozitívne odporúčanie pre synodu prijalo GP aj vo veci návrhu rozpočtu ECAV na rok 2013. GP sa stotožnilo s návrhom generálneho hospodárskeho výboru a s účinnosťou od 1. 1. 2013 by sa mali usporiadať vzťahy so spoločnosťou Reformata, s. r. o. na báze nájomnej zmluvy, nájomné z ktorej by pokrývalo jednak náklady spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti – daň z nehnuteľnosti, a zároveň výnos z nájmu by bol okrem štátnych dotácií jedným zo zdrojov financovania ECAV.
Predsedníctvo cirkvi predložilo GP informáciu o preddefinovaných projektoch zahrnutých Ministerstvom kultúry do tzv. Nórskeho finančného mechanizmu. GP prijalo potrebné opatrenia, aby sa tieto zdroje, pokiaľ ich EÚ schváli, mohli v našich cirkevných zboroch Štítnik, Ochtiná, Rimavská Baňa a Koceľovce bez problémov čerpať. Očakávame nenávratnú dotáciu až vo výške milión EUR a tieto zdroje by mali byť vyčerpané pri obnove gotických kostolíkov v Gemerskom a Rimavskom senioráte.
V nadväznosti na uznesenie GP z minulého zasadnutia predložil koordinačný výbor rómskej misie generálnemu presbyterstvu na schválenie návrh 20 projektov v tejto oblasti, ktoré budú financované zo zdrojov získaných od Evanjelicko-luteránskej krajinskej cirkvi v Sasku ako výnos z ofery vyhlásenej pre rómsku misiu na Slovensku a v Rumunsku na 33. nemeckých evanjelických cirkevných dňoch. ECAV na Slovensku bola podporená čiastkou takmer 40 tis. eur. Generálne presbyterstvo návrhy koordinačného výboru schválilo.
Nedávno bol uvedený zaujímavý film z produkcie RTVS „Sola fide“. V záujme čo najlepšieho využitia tohto produktu v našich cirkevných zboroch pri výchove a vzdelávaní svojich členov schválilo GP na návrh Predsedníctva ECAV príspevok na propagáciu uvedeného diela. Predpokladáme, že sa podarí s RTVS dohnúť také podmienky, že budeme môcť do každého cirkevného zboru bezplatne zaslať jedno DVD.
Na návrh Zboru biskupov ECAV schválilo GP výplatu príspevkov zo sociálneho fondu tým duchovným, ktorí sa dožívajú v tomto čase životného jubilea, narodilo sa im dieťa alebo odchádzajú do dôchodku. Tieto príspevky boli schválené v súlade so štatútom fondu.
Po takmer 5 rokoch rokovaní sa podarilo urovnať dlhodobý problém týkajúci rozdielneho chápania, ako sa má použiť výnos z predaja vily na Révovej ulici v Prahe, ktorá bola pôvodne v spoločnom vlastníctve. Predsedníctvo ECAV odporučilo a GP súhlasilo s návrhom súčasného predsedníctva Slovenského evanjelického a. v. cirkevného zboru v Prahe; v zmysle tohto návrhu bude mať ECAV k dispozícii po dobu jedného roka pre svojich duchovných, príp. aj neordinovaných členov možnosť krátkodobého ubytovania v Prahe. GP vyjadrilo presvedčenie, že tento ústretový krok ECAV pomôže k upevneniu bratsko-sesterských vzťahov medzi ECAV v ČR a ECAV na Slovensku.
Upozorňujeme čitateľov, že tieto informácie sú zverejňované s cieľom napomôcť otvorenosti a informovanosti v našej cirkvi; o presnom znení prijatých uznesení budú dotknuté COJ a osoby informované úradným postupom.