Zo zasadnutia GP 3 - 2012

Tretie zasadnutie Generálneho presbyterstva (GP) ECAV na Slovensku v tomto roku sa konalo 1. júna 2012 v Prešove. Zasadnutie sa začalo pobožnosťou, ktorú mal brat dištriktuálny biskup Slavomír Sabol.
Po schválení zápisnice z minulého zasadnutia bola predložená na rokovanie správa o plnení uznesení a správa o aktivitách Predsedníctva ECAV. Obe správy boli vzaté na vedomie bez pripomienok.

Na rokovanie GP predložilo Predsedníctvo ECAV 15 bodov a tento program bol doplnený na žiadosť brata presbytera Damankoša o rozpravu k zamýšľanej novelizácii zákona o financovaní základných stredných škôl a školských zariadení. Keďže, ako informoval generálny biskup Klátik, rokovania s ministrom školstva sa už konali a naša cirkev bola prizvaná v legislatívnom procese k aktívnej účasti na tvorbe zákona, bude záležať na konkrétnych výstupoch, či a akou formou bude ECAV presadzovať svoje záujmy. Prostredníctvom tajomníčky GBÚ pre školy a vzdelávanie sa prác na novej legislatíve zúčastňujeme a očakávame, že naše stanoviská budú rešpektované. Ochotu ministra školstva zohľadňovať špecifické podmienky evanjelických stredných škôl potvrdil aj dištriktuálny biskup Krivda, ktorý prednedávnom s ministrom tiež rokoval vo veci riešenia niektorých aktuálnych otázok našich cirkevných škôl v pôsobnosti ZD.

Generálne presbyterstvo prerokovalo a schválilo návrh partnerskej zmluvy s ECAV v ČR a poverilo Predsedníctvo ECAV túto zmluvu podpísať. Navrhovaná zmluva má 6 článkov, v ktorých okrem iného sa rieši aj pastorálne zaopatrenie slovenských študentov a všetkých ďalších Slovákov prechodne žijúcim na území ČR. Naša strana sa zase okrem iného zaväzuje podporovať kultúrno-náboženskú identitu slovenských evanjelikov žijúcich v ČR a podporovať možnosť praktizovania viery v materinskej reči.

Po dohode s dekanom EBF UK predložil riaditeľ GBÚ na rokovanie GP otázku umožnenia ďalšieho prenájmu priestorov prenechaných ECAV v užívaní fakulty tretím osobám, s čím generálne presbyterstvo vyslovilo súhlas.

Generálne presbyterstvo udelilo cenu Leonarda Stöckela evanjelickým osobnostiam: teológovi a filozofovi prof. ThDr. Igorovi Kiššovi za prínos v oblasti náboženstva, prozaikovi, básnikovi a esejistovi Ivanovi Kadlečíkovi za prínos v oblasti kultúry a historikovi doc. PaedDr. Milošovi Kovačkovi, PhD., za prínos v oblasti vedy. Ocenenia im budú slávnostne odovzdané na III. evanjelických cirkevných dňoch v Lučenci.

Na návrh správnej rady účelového zariadenia MEMC Ichthys vo Veľkom Slavkove bola schválená úprava štatútu tohto účelového zariadenia, ktorou sa rieši iná forma zastúpenia partnerských cirkví z Nemecka v orgánoch MEMC.

Predsedníctvo ECAV informovalo generálne presbyterstvo o zmene podmienok poskytovania zahraničnej pomoci z Martin Luther Bundu. Podrobnosti budú zverejnené na webe a informácie dostanú aj seniorské a dištriktuálne biskupské úrady.

Generálna podporovňa informovala generálne presbyterstvo o výsledku celocirkevnej ofery a o výške podpory jednotlivých projektov na opravy kostolov respektíve fár za rok 2011. Z celocirkevnej ofery budú podporené CZ Veľký Krtíš (sumou 5 422,5 €), CZ Malé Zlievce (sumou 5 422,5 €), CZ Horné Zelenice ((sumou 1 450 €) a CZ Ostrá Lúka (sumou 5 422,5 €). Generálne presbyterstvo zároveň schválilo pre oferu na tento rok dva projekty Východného dištriktu – projekt CZ Párnica, na dokončenie zborového pastoračného centra, a projekt CZ Bardejov, na úpravy objektu Aditória.

Zo sociálneho fondu boli príspevkom 100 € podporení duchovní, ktorí sa v tomto období dožívajú životného jubilea (Igor Chovan, Zuzana Moncoľová, Miloš Zaťko, Janka Uhlíková a Dušan Kováčik) a takou istou sumou aj Mário Činčurák pri príležitosti narodenia dieťaťa.

Generálne presbyterstvo sa zaoberalo aj vyhlásením 439 ľudí z rôznych cirkevných zborov, ktorým sa títo vyjadrili k aktuálnemu dianiu ECAV. Generálne presbyterstvo vo svojom uznesení ubezpečuje všetkých podpísaných evanjelikov a. v., že Zbor biskupov ECAV, ktorý je zodpovedným orgánom vo veciach duchovných, zodpovedne dohliada, aby sa evanjelium Kristovo čistotne a úprimne zvestovalo, sviatosti správne prisluhovali a dodržiaval bohoslužobný poriadok.

Generálne presbyterstvo odporučilo predsedníctvu synody, aby sa tohoročná synoda, ktorá je naplánovaná na 19. a 20. októbra 2012, zvolala do Liptovského Mikuláša.

Prerokovaná v generálnom presbyterstve a pripravená na zverejnenie je aj aktualizácia počtu členov ECAV na Slovensku. Podľa údajov, ktoré cirkevné zbory prostredníctvom dištriktuálnych biskupských úradov zaslali na GBÚ, je v našich kartotékach evidovaných 227 404 členov. Prehľad vyjde v najbližšej Zbierke CPP.

Z rozhodnutia Zboru biskupov ECAV sa pripravuje materiál Protokol pri prijatiach, s ktorým boli oboznámení členovia GP a materiál im bol daný na pripomienkovanie. Generálne presbyterstvo sa k tomuto materiálu vráti po vyhodnotení a zapracovaní stanovísk členov GP a potom bude postúpený na rokovanie na senioráty.

Generálne presbyterstvo sa zaoberalo aj situáciou okolo zriadenia Strediska evanjelickej diakonie Domov seniorov Agapé a vzhľadom na ohrozenie splnenia termínov dohodnutých so zahraničným partnerom vyzvalo správnu radu ED, aby do jedného mesiaca podala Predsedníctvu ECAV stanovisko k jeho zriadeniu.

Na záver rokovania sa pomodlil Jaroslav Ďuriš.

Upozorňujeme čitateľov, že tieto informácie sú zverejňované s cieľom napomôcť otvorenosti a informovanosti v našej cirkvi; o presnom znení prijatých uznesení budú dotknuté COJ a osoby informované úradným postupom.