Zo zasadnutia 11. generálnej synody VELKD

V dňoch 6. − 8. 11. 2014 sa konalo 7. zasadnutie 11. generálnej synody Spojených evanjelicko-luteránskych cirkví Nemecka (VELKD) v Drážďanoch, na ktoré bol pozvaný aj brat generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik.
Hlavnou témou tohtoročného zasadnutia bola „Komunikácia evanjelia v digitálnej spoločnosti“. Rokovanie otvoril Wilfried Hartmann, ktorý je prezidentom Generálnej synody VELKD. Hlavnú prednášku k téme mala Ilona Nord, profesorka praktickej teológie na Hamburskej univerzite. Vo svojom príspevku zdôraznila, že kresťanské spoločenstvá sú dlhodobo organizované ako určitá sieť, a preto majú dobrý predpoklad na využitie nových druhov médií. Podľa nej je komunikácia evanjelia principiálne prepojená na médiá. Praktické príklady o projektoch kresťanskej komunikácie poukazujú na mediálne oblasti, ako sú blogy, Facebook, Twitter či videá na Youtube.

K ďalšiemu programu generálnej synody VELKD patrili príspevky krajinských biskupov Gerharda Ulricha a Karla-Heinricha Manzkeho a voľby predsedajúceho biskupa VELKD. Funkčné obdobie predsedajúceho biskupa sú tri roky. Do tejto funkcie bol znovu zvolený biskup Gerhard Ulrich z Evanjelicko-luteránskej cirkvi v severnom Nemecku.

Dôležitou témou synody bolo navrhované spojenie Evanjelickej cirkvi v Nemecku (EKD), Konferencie Únie evanjelických cirkví (UEK) a Generálnej synody VELKD. Na vhodnom modeli pracuje vytvorená skupina, v ktorej sú zástupcovia všetkých troch zložiek.

V rámci večerného programu vystúpil aj brat generálny biskup Miloš Klátik. V príspevku spomenul témy, ktoré sú pre našu cirkev aktuálne. V prepojení na VELKD zdôraznil, že množstvo evanjelických žien zo Slovenska pracuje v Nemecku v oblasti starostlivosti o seniorov. Muži často pracujú na stavbách. To sťažuje prácu v našich cirkevných zboroch a narastá počet detí, ktorých rodičia dlhodobo pracujú v zahraničí. Vo svojom príhovore spomenul aj projekt našej cirkvi „500 stromov reformácie“ a poďakoval sa za dobrú spoluprácu VELKD s našou ECAV na Slovensku.

Zasadnutie generálnej synody sa skončilo v sobotu 8. novembra 2014 záverečnou pobožnosťou.

Po Generálnej synode VELKD nasledovala v dňoch 9. – 12. novembra Synoda Evanjelickej cirkvi v Nemecku (EKD). Najdôležitejším bodom programu bola voľba nového predsedu Rady Evanjelickej cirkvi v Nemecku. Zvolený bol biskup Evanjelickej-luteránskej krajinskej cirkvi v Bavorsku Heinrich Bedford-Strohm.