Zo Synody ECAV na Slovensku 2013

Synoda Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku zasadala v dňoch 28. – 29. júna 2013 pod mottom "Buď verný až do smrti a dám ti veniec života!" (Zjav 2, 10) v priestoroch Strednej priemyselnej školy v Myjave. Okrem iného schválila Vyhlásenie ECAV na Slovensku o manželstve a rodine a poriadok služieb Božích pri jubilejných výročiach konfirmácie.
Na synode sa zúčastnilo 62 synodálov (zo 64) s rozhodujúcim hlasom a 9 synodálov (zo 16) s hlasom poradným. Zasadali práve v Myjave pri príležitosti 350. výročia narodenia Daniela Krmana ml., evanjelického farára v Myjave v rokoch 1690 – 1699, superintendenta Preddunajskej superintendencie, hlavnej postavy Ružomberskej synody v roku 1707, martýra viery.

Synoda sa začala slávnostnými službami Božími v Evanjelickom a. v. chráme Božom v Myjave, na ktorých kázal superintendent Evanjelickej cirkvi a. v. v ČR, zborový farár Slovenského evanjelického a. v. cirkevného zboru v Prahe Marián Čop. Odovzdal synodálom pozdrav od predsedníctva, konzistória a členov ECAV v ČR. V kázni zdôraznil, že Pán Boh vyžadoval vernosť od tých, ktorých posielal medzi ľudí zvestovať evanjelium - a aj dnes vyžaduje vernosť od nás. Skonštatoval, že dnes, žiaľ, platí: „Čím viac slobody, tým menej vernosti – tým viac posúvame hranice a odkláňame sa od vernosti.“ Dnešná spoločnosť vyzýva k benevolencii, čo však nie je správne, zdôraznil brat superintendent.

Synodálov pozdravil primátor mesta Myjava Pavel Halabrín, ktorý vyjadril radosť, že sa synoda zišla v ich meste práve v Roku Daniela Krmana ml., a zároveň deklaroval pripravenosť naďalej pomáhať myjavskému evanjelickému cirkevnému zboru v jeho aktivitách. Riaditeľ Cirkevného odboru na Ministerstva kultúry SR JUDr. Ján Juran v pozdravnom príhovore vyslovil poďakovanie ECAV na Slovensku a jej vedeniu za tradične dobrú spoluprácu s MK SR.

Synoda si vypočula a prediskutovala správy o činnosti predsedníctva cirkvi, generálneho presbyterstva, Zboru biskupov ECAV a poradných výborov ECAV, ako aj schválila účtovnú závierku za rok 2012 a návrh rozpočtu na rok 2014. Okrem iných uznesení synoda na návrh Vieroučného výboru ECAV schválila Vyhlásenie ECAV na Slovensku o manželstve a rodine a na návrh Bohoslužobného výboru ECAV poriadok služieb Božích pri jubilejných výročiach konfirmácie. V doplňujúcich voľbách synodáli zvolili náhradných členov generálneho presbyterstva, predsedu školského výboru, podpredsedu generálneho súdu a ďalších.

Večer po prvom dni rokovania sa synodáli stretli spolu s domácimi evanjelikmi v Evanjelickom kostole v Myjave, kde sa mohli zoznámiť so zaujímavými faktami o živote a diele Daniela Krmana ml. (1663 – 1740) v podaní známeho krmanológa – domáceho zborového farára Samuela Mišiaka. Prednášku spojenú s videoprezentáciou doplnili hudobné vystúpenia žiakov a pedagógov z Ľudovej školy umenia v Myjave. Na záver si mohli pozrieť malé múzeum za oltárom, s ktorým ich zoznámila sestra farárka Monika Černeková. Jeho centrom je busta Daniela Krmana ml. v nadživotnej veľkosti na podstavci s epitafom, ktorý si napísal sám Krman a z väzenia pod Bratislavským hradom ho preniesol Matej Bel.

Na záver brat generálny dozorca Imrich Lukáč za predsedníctvo Synody ECAV na Slovensku poďakoval bratovi generálnemu biskupovi a bratovi riaditeľovi GBÚ, ako i ostatným pracovníkom GBÚ za výbornú spoluprácu pri príprave synody aj počas celého roka. Zároveň poďakoval aj všetkým synodálom za účasť na synode, ako aj všetkým duchovným za ich prácu v cirkevných zboroch. Zdôraznil, že tento život žijeme len raz, preto ho máme žiť správne.

Záverečnú pobožnosť mal brat generálny biskup. Pripomenul, že je práve deň Petra a Pavla a vyzdvihol oddanosť týchto apoštolov Pánovi až do smrti. Nič ich nevedelo zlomiť a odviesť od Neho. Sú vzormi pre všetkých nás, aký má byť kresťan – nasledovník Pána Ježiša Krista. A taký bol aj Daniel Krman, ktorého 350. výročie narodenia sme si pripomenuli na tejto synode – povedal brat generálny biskup v záverečnom príhovore.