ZO SPRÁVNEJ RADY MEMC Ichthys

ZO SPRÁVNEJ RADY  MEMC Ichthys

Dňa 25. 11. 2010 sa v priestoroch Medzinárodného evanjelického mládežníckeho centra (MEMC) Ichthys vo Veľkom Slavkove konalo zasadnutie Správnej rady MEMC Ichthys.
MEMC Ichthys je účelové zariadenie Evanjelickej cirkvi zriadené v zmysle príslušných ustanovení zákona číslo 308/1991 Zb. o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností v znení neskorších predpisov a bol zaregistrovaný Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky 20. augusta 2008.
MEMC Ichthys sa riadi vlastným štatútom, ktorý bol schválený Generálnym presbyterstvom ECAV na Slovensku 1. februára 2008 a zverejnený v Zbierke cirkevnoprávnych predpisoch ECAV na Slovensku č. 1/2008 ako oznámenie č. 4/2008.
Správna rada je najvyšším orgánom tohto účelového zariadenia. Predsedu a členov správnej rady menuje a odvoláva generálne presbyterstvo. Správna rada je sedemčlenná, z toho návrhy na štyroch členov správnej rady predkladá Spoločenstvo evanjelickej mládeže, Cirkevný zbor ECAV Poprad-Matejovce, partnerská Evanjelická cirkev Württemberg a Evanjelická cirkev Mitteldeuschland. V súčasnosti pracuje v zložení: Daniel Midriak (predseda), Dušan Vagaský, Milan Zacher, Vojtech Bočák (SEM), Rastislav Dindoš (CZ Poprad-Matejovce), Detlef Haarland (Mitteldeustchland) a Johannes Flothow (Württemberg). Činnosť v správnej rade je dobrovoľnou neplatenou funkciou.
Štatutárom MEMC Ichthys je riaditeľ, ktorého menuje správna rada. Od 21. novembra 2008 túto funkciu zastáva Michal Findra. Na správnej rade nezávislým kontrolným orgánom MEMC Ichthys je dozorná rada volená na návrh predsedníctva cirkvi generálnym presbyterstvom.

Na ostatnom zasadnutí správna rada po úvodnej pobožnosti sa zaoberala predovšetkým analýzou dosiahnutých výsledkov za prvých 10 mesiacov roku 2010 a výhľadom do konca roku. Je potešiteľné, že aj táto organizácia, pokiaľ ide o hospodárenie, sa dostáva do pozitívnych výsledkov, čo je základom pre rozvoj jej aktivít do budúcnosti.

Správna rada sa zaoberala sa plánom aktivít na rok 2011. Ichthys má v pláne organizovať v budúcom roku zorganizovať niekoľko medzinárodných projektov (v spolupráci s partnermi v Bielorusku a Ukrajine, v Ghane, a v Nemecku), bude pokračovať v realizácii celoslovenských projektov (ako je napríklad projekt školenia Dokonalí v Kristu, projekt Čítania Biblie a iné) či v regionálnych aktivitách, ako sú napríklad študijné stretnutia pracovníkov s mládežou, stretnutia konfirmandov – variantne ako Konfideň, Konfivíkend či Konfitábor, športové podujatia Ice show, Sun show, turistické výlety, futbalové turnaje, talentové súťaže Talentfest a tak ďalej. MEMC Ichtys pôsobí aj v obci a i tam šíri dobré meno evanjelickej cirkvi, keďže organizuje pre miestne deti a dorast predovšetkým zo sociálne slabších rodín rôzne výlety, doučovanie či záujmové krúžky. Nedávno odovzdané viacúčelové ihrisko dáva možnosť zašportovať si na kvalitnom povrchu kedykoľvek počas týždňa či cez víkend.

Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku vybudovala toto pekné zariadenie aj vďaka finančnej a odbornej pomoci württemberskej a durínskej cirkvi a odovzdala ho MEMC Ichthys do bezplatného užívania, aby tak mohlo čo najlepšie napĺňať svoj účel, s ktorým bolo zriadené – „... v zmysle vieroučnej práce ECAV na Slovensku rozvíjať vzdelávacie, kultúrne, duchovné, formovacie a oddychové aktivity mládeže...“.

MEMC Ichthys sa nachádza sa na upätí Vysokých Tatier priamo pod Slavkovským štítom (2 452 m. nad m). Môže sa tu ubytovať až 45 osôb v troj- a štvorposteľových izbách s možnosťou plnej penzie alebo polpenzie. K dispozícii sú aj spoločenské miestnosti na duchovné stíšenia, rokovania, prednášky alebo spoločenské hry.