Zo seminára KEK v Turecku

Generálny biskup Miloš Klátik sa v dňoch 7. − 9. septembra 2015 zúčastnil na seminári o otázkach slobody náboženského vyznania a viery, ktorý usporiadala Konferencia európskych cirkví (KEK).
Na seminár v teologickej škole v Chalki (Heybeliada) neďaleko Istanbulu boli pozvaní členovia členských cirkví KEK, zástupcovia občianskych spoločností, akadémií a európskych inštitúcií. Zaoberali sa témami, ako sú úloha náboženstva vo verejnej a v politickej sfére, potreba väčšej vnútornej a vonkajšej súdržnosti krajín Európskej únie a iné. Diskutovali na tému konferencie a vyjadrovali sa k otázkam slobody náboženského vyznania a viery. Mnohé príspevky sa venovali aj otázke súčasnej utečeneckej krízy. Kríza v Sýrii a Iraku, prenasledovanie kresťanov a a iných menšinových cirkví volajú po obhajobe slobody náboženského vyznania a viery v Európe, ale i za jej hranicami. KEK pokračuje vo svojom úsilí na európskej úrovni a oslovuje svoje členské cirkvi, aby pokračovali v dialógu s národnými vládami a zasadzovali sa o ukončenie prenasledovania kresťanov a pomoc utečencom a žiadateľom o azyl.

Prezident KEK Christopher Hill vo svojom úvodnom prejave ocenil, že Turecko poskytlo útočisko vyše dvom miliónom utečencov, no upozornil na to, že v Turecku je stále problematická sloboda náboženského vyznania a viery aj vzťahu ku kurdskej menšine a pretrváva i napätá situácia na Cypre.

Účastníci konferencie navštívili aj ekumenický patriarchát, kde ich prijali jedni z najvyšších predstaviteľov ekumenického patriarchátu.

Na záver účastníci vydali ako výsledok svojho rokovania v Chalki spoločné vyhlásenie, v ktorom ako členovia Konferencie európskych cirkví znovu upozornili na porušovanie ľudských práv a slobody náboženského vyznania vo svete a vyzvali európske cirkvi, aby poskytli pomoc migrantom a utečencom a usilovali sa o dialóg so svojimi vládami s cieľom zlepšiť situáciu v tejto oblasti.