Zo stretnutia dištriktuálnych a seniorálnych dozorcov

Zo  stretnutia dištriktuálnych a seniorálnych dozorcov

Po skončení aktívu o vnútorných vzťahoch v cirkvi na EBF UK v Bratislave 8. 6. 2013 sa konalo stretnutie dištriktuálnych a seniorálnych dozorcov, ktoré zvolal nový generálny dozorca ECAV Imrich Lukáč v snahe nadviazať na už zaužívanú tradíciu.
Cieľom stretnutie bolo nadviazať bližšie osobné vzájomné kontakty a informovať sa o problémoch a nových úlohách. Z diskusie vyplynuli viaceré zaujímavé podnety:

1. Niektorí hlavne mladší farári sa uspokojujú s veľmi skromnou prácou v zbore sústredenou na nedeľné hlavné služby Božie. Tam možno ťažko čakať rast zboru - je potrebné sa snažiť o systematickú prácu s každou vekovou kategóriou. V rámci možností treba podporovať aj stretnutia farárskych rodín, aby dochádzalo k ich zblíženiu a pestovaniu spolupatričnosti.
2. Bolo poukázané na nízke právne vedomie v jednotlivých COJ na rôznych úrovniach a nutnosť dosiahnuť zmenu.
3. Bolo poukázané na nutnosť reštrukturalizácie hlavne zdola na úrovni zborov a seniorátov.
4. Diskutovalo sa aj o nových možnostiach finančnej služby v cirkvi (poisťovníctvo, bankovníctvo a pod.). Generálny dozorca informoval o niektorých krokoch, ktoré robí nové predsedníctvo cirkvi.
5. Diskutovalo sa aj o možnosti vytvorenia rezervného mzdového fondu pre duchovných, aby nás prípadná odluka cirkvi od štátu nezastihla nepripravených. Táto myšlienka sa stretla u dozorcov s pochopením a podporou.

Prvé stretnutie dozorcov po voľbách nového Predsedníctva ECAV na Slovensku splnilo svoj zoznamovací a zisťovací zámer. Podobné stretnutia sú potrebné. Ak Pán Boh dá zdravia a života, hodláme v nich pokračovať a prichádzať na ne s podnetnými návrhmi, ktoré pomôžu lepšie koordinovať našu činnosť a riešiť aktuálne problémy.