Zbor biskupov zasadal s Výborom misie ECAV

V piatok 26. 11. 2010 sa na GBÚ uskutočnilo spoločné zasadnutie Zboru biskupov a Výboru misie ECAV na Slovensku, na ktorom sa zúčastnili aj tajomníčky GBÚ Edita Škodová a Daniela Veselá a sestra farárka Oľga Klátiková.
Zasadnutie otvoril brat generálny biskup Miloš Klátik a o jeho programe informoval brat tajomník pre misiu a vzdelávanie, ktorý stretnutie organizoval. Predseda výboru misie brat farár Ján Jančo po úvodnej modlitbe oboznámil prítomných s jednotlivými bodmi, o ktorých chce výbor misie rokovať so zborom biskupov.

V nadväznosti na poradu predsedov synodálnych výborov so zborom biskupov sa najprv hovorilo o plánoch na medializáciu našej cirkvi najmä v súvislosti so sčítaním obyvateľstva v máji 2011 a s blížiacimi sa vianočnými sviatkami, keď je najvhodnejšia príležitosť na oslovenie veriacich aj tých, ktorí patria k váhajúcim.

Misijnej práci našej cirkvi bola venovaná ďalšia časť zasadnutia. Odznel napríklad návrh realizovať vzdelávanie učiteľov detských besiedok formou e-learningu – prostredníctvom internetu. Brat biskup Slavomír Sabol okrem iného navrhol vytvoriť misijné stredisko napr. v Smrečanoch ako celocirkevné centrum s misijným cieľom. Brat generálny biskup s ľútosťou konštatoval, že podobný projekt – projekt akadémie vzdelávania, ktorý už bol rozpracovaný a bola zabezpečená i jeho finančná podpora – sa vlani nestretol s podporou synodálov. Verí, že práca na projekte nebola zbytočná a myšlienky z nej sa v budúcnosti využijú.

Jednoznačnú podporu našej cirkvi nemá nemajú ani evanjelizačné projekty zo západu – Jesus House či Pro Christ, ku ktorým by sa mal jednoznačne vyjadriť Vieroučný výbor ECAV a Zbor biskupov ECAV. Veľkú pozornosť treba venovať najmä misii vo veľkých mestách, kde sa evanjelici často strácajú, preto im treba pomôcť nájsť cestu do chrámu Božieho, aby mohli počúvať Božie slovo.

Na záver brat predseda výboru misie poďakoval za možnosť uskutočniť toto zasadnutie a brat generálny biskup vyslovil nádej, že to, čo tu odznelo, prinesie ovocie, na čo potrebujeme predovšetkým pomoc a požehnanie od Pána Boha. Tomu venoval i záverečnú modlitbu.