Zaujímavé informácie zo Sliezska

Na Generálnom biskupskom úrade v Bratislave sa 20. mája 2015 konalo zasadnutie Komisie pre zjednodušenie štruktúry cirkvi, na ktorom sa ako hosť zúčastnil tajomník Sliezskej cirkvi evanjelickej a. v. Ing. Bronislav Stebel.
Zasadnutie Komisie pre zjednodušenie štruktúry cirkvi otvoril jej predseda Mgr. Norbert Hajský, PhD., zborový farár v CZ ECAV Bratislava-Prievoz. Okrem členov komisie privítal aj hosťa − tajomníka Sliezskej cirkvi evanjelickej a. v. Ing. Bronislava Stebela z Českého Tešína.

Všetci si zo záujmom vypočuli prednášku brata Stebela, ktorý podrobne informoval o zmenách v zákone o financovaní cirkví z roku 1948, ku ktorým došlo po prijatí zákona o reštitúciách v decembri 2012. Podľa neho má štát o. i. odškodniť cirkvi za ich „nevydateľné“ cirkevné majetky; postupným znižovaním príspevkov zo strany štátu dôjde k úplnej finančnej odluke cirkví od štátu. Informoval o tom, ako SCEAV hospodári s financiami, ktoré teraz dostávajú od štátu, s cieľom, aby si vytvorili dostatočné finančné rezervy na čas, keď si budú musieť všetky náklady hradiť len zo svojich zdrojov. Zároveň sa snažia dosiahnuť vyššiu obetavosť zborov cestou postupného zvyšovania odvodov, aby 300-500-členný zbor „uživil“ jedného farára.

Brat tajomník Stebel hovoril aj o štruktúre ich evanjelickej a. v. cirkvi, o financovaní farárov, ich sociálnom fonde a rozsiahlej činnosti Sliezskej diakonie. Konštatoval, že práve vďaka diakonickej práci sa v niektorých oblastiach rozvinula aj cirkevná práca a zvýšil sa kredit cirkvi medzi obyvateľstvom.