Zasadnutie 11. generálnej synody VELKD

V dňoch 1. − 3. 11. 2012 sa konalo 5. zasadnutie 11. generálnej synody Spojených evanjelicko-luteránskych cirkví Nemecka (VELKD) v Timmendorfer Strande pri Lübecku, na ktoré bol pozvaný aj brat generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik.
Hlavnou témou tohtoročného zasadnutia bolo 500. výročie reformácie v roku 2017. Rokovanie otvoril Wilfried Hartmann, ktorý je prezidentom Generálnej synody VELKD. Účastníci synody sa spoločne venovali otázke, čo znamená reformácie pre evanjelikov dnes. Prednáškami sa účastníkom prihovorili aj vzácni hostia: Martin Junge, generálny tajomník Svetového luteránskeho zväzu, hovoril na tému Reformácia a inkulturácia, Kurt Kardinal Koch, prezident Pápežskej rady za jednotu kresťanov, na tému Reformácia a tradícia, a prof. Bernd Oberdorfer z Univerzity v Augsburgu, predseda Ekumenického študijného výboru VELKD, na tému Reformácia a emancipácia.

Zasadnutie Generálnej synody VELKD sa ďalej venovalo správe vedúceho biskupa, správe vedenia cirkvi, ročnému zúčtovaniu VELKD za rok 2011 a ďalším bodom rokovania. V piatok večer sa konalo stretnutie, na ktorom vystúpil aj generálny biskup Miloš Klátik s príhovorom na tému Čo reformácia znamená pre našu cirkev.

Zasadnutie generálnej synody sa skončilo v sobotu 3. novembra 2012 záverečnou pobožnosťou. Pre zahraničných hostí bol potom pripravený sprievodný program.