Zasadala SYNODA ECAV na Slovensku 2011

V piatok a sobotu 24. a 25. júna 2011 v Trenčianskych Tepliciach rokovala tohtoročná Synoda ECAV na Slovensku − najvyšší orgán Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Slovensku. Zúčastnilo sa na nej všetkých 64 členov synody s rozhodujúcim hlasom a 16 synodálov s poradným hlasom.
Tohtoročná synoda sa zišla v Trenčianskych Tepliciach, nakoľko v roku 1921, teda pred 90 rokmi, sa tu konala pamätná Trenčianskoteplická synoda, ktorá má významné miesto v dejinách našej cirkvi. Večer si preto synodáli mohli vypočuť prednášku o tejto synode napísanú Jánom Paulovom, ktorú prečítal a doplnil cirkevný historik Milan Šišmiš.

Synoda v Trenčianskych Tepliciach v roku 1921 potvrdila zriadenie Cirkvi evanjelickej augšpurského vyznania na Slovensku. Účastníci synody schválili cirkevnú ústavu − Ústavu Cirkve evanjelickej augšpurského vyznania na Slovensku, ktorú československá vláda potvrdila 10. 5. 1922 zákonom č. 61/1922 Zb. Táto cirkevná ústava nadväzovala na základné právne normy prvej ústavy evanjelikov v bývalom Uhorsku z roku 1893. Potvrdila synodálno-presbyteriálny systém správy cirkvi a zdôraznila jej demokratický charakter. V zmysle tejto ústavy sa evanjelická cirkev až do roku 1949 spravovala autonómne. Hlavnou zásadou cirkevnej autonómie bolo, že cirkev v rámci štátnych zákonov existovala úplne slobodne a samosprávne.

Slávnostné otvorenie Synody ECAV 2011 sa uskutočnilo na slávnostných službách Božích v Evanjelickom a. v. kostole v Trenčianskych Tepliciach. Synodálov a hostí privítal domáci brat farár Ján Bunčák a oboznámil ich aj s históriou evanjelikov v Trenčianskych Tepliciach , ktoré sú filiálkou CZ ECAV Trenčín.

Slávnostným kazateľom bol administrátor biskupa Sliezskej cirkvi evanjelickej a. v. Jan Waclawek (pozri kázeň). Synodálov pozdravili primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty, zástupca synodného seniora Českobratskej cirkvi evanjelickej Daniel Ženatý a riaditeľ cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR Ján Juran. Program služieb Božích doplnil domáci spevokol Zvon.

Pracovné zasadnutie Synody ECAV 2011 v konferenčnej sále hotela Most slávy otvoril predseda Synody ECAV na Slovensku za ordinovaných Ivan Mucha (pozri príhovor).

Počas prvého dňa rokovania synodáli schvaľovali zápisnicu zo Synody ECAV 2010 a vyhodnotenie plnenia uznesení Synody ECAV 2010 (predniesol riaditeľ GBÚ Dušan Vagaský), správu o činnosti Predsedníctva ECAV a Generálneho presbyterstva ECAV (predniesli generálny biskup Miloš Klátik a generálny dozorca Pavel Delinga), správu Zboru biskupov ECAV (predniesol dištriktuálny biskup Milan Krivda), ako aj správu o účtovnej závierke za rok 2010 a návrh rozpočtu na rok 2011 (predniesol riaditeľ GBÚ Dušan Vagaský).

Diskusia k poslednej problematike pokračovala aj na druhý deň zasadnutia, keď boli na programe správy o činnosti jednotlivých synodálnych výborov ECAV a Generálnej podporovne, správa dekana EBF UK a správa komisie pre zjednodušenie štruktúry cirkvi. K niektorým správam, ako aj k návrhom niektorých legislatívnych úprav cirkevných zákonoch sa rozvinula rozsiahla diskusia.

Na synode sa konali aj doplňujúce voľby do cirkevných grémií. Za riadneho člena Generálneho presbyterstva ECAV za neordinovaných Západného dištriktu bol zvolený brat Štefan Ružička. Za generálnu právnu zástupkyňu bola zvolená sestra JUDr. Anna Drobná.

Večernú pobožnosť v prvý deň zasadnutia mal brat dištriktuálny biskup VD Slavomír Sabol. Rannú pobožnosť na druhý deň rokovania mal brat dištriktuálny biskup ZD Milan Krivda. Pripomenul, že práve 25. júna pred 481 rokmi bolo prijaté Augsburské vyznanie viery, ktorého sa pridŕža aj naša cirkev a ktoré vyzýva cirkev vrátiť sa k tým duchovným hodnotám, ktoré robia cirkev cirkvou – šíriť Kristovu slávu a slúžiť ľuďom. „Pán Boh vždy požehná to dielo, ktoré je konané v Jeho mene,“ povedal brat biskup pred záverečnou modlitbou.

Na záver rokovania sa v rámci záverečnej pobožnosti synodálom prihovoril brat generálny biskup Miloš Klátik. Poďakoval Považskému seniorátu, CZ ECAV Trenčín a pracovníkom GBÚ za dôkladnú prípravu zasadnutia synody a povzbudil duchovných aj neordinovaných členov cirkvi, aby sa nedali znechutiť ťažkosťami a problémami, ale aby boli vždy hotoví do zápasov v službe evanjelia i v službe svojim blížnym. „Žime, konajme v istote toho, že Hospodin mocností je s nami!“ povedal brat generálny biskup na záver.