Zasadala heraldická komisia ECAV

Uznesením Generálneho presbyterstva 63/4-2009 zo dňa 2. 10. 2009 bol schválený erb Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku a bola zriadená komisia, ktorá dostala úlohu spracovať výtvarné prevedenie symbolov ECAV na Slovensku a pripraviť podklady na ich právnu kodifikáciu a ochranu.
Komisia pracuje v zložení Ladislav Vrteľ, Radoslav Grega, Jozef Karlík a Dušan Vagaský; jej predsedom je PhDr. Ladislav Vrteľ, tajomník Heraldickej komisie MV SR, akademik Medzinárodnej heraldickej akadémie.

Na základe žiadosti ECAV zaregistrovalo Ministerstvo vnútra SR erb našej cirkvi, ktorý má takúto podobu: v modrom štíte strieborná zlatokališná ruža, preložená červeným srdcom, uprostred s čiernym zlatolemým latinským krížom – to všetko je obopäté zlatým prstencom. Erb je zaregistrovaný v Heraldickom registri Slovenskej republiky pod signatúrou W –149/2009.

Táto podoba erbu ECAV na Slovensku vychádza z vysvetlenia, ktoré nám zanechal Martin Luther a ku ktorému sa prihlásilo aj generálne presbyterstvo našej cirkvi: čierny kríž stojí v srdci, ktoré má svoju prirodzenú farbu. Kríž ma má stále pripomínať, že viera v Ukrižovaného nás činí blahoslavenými, lebo, keď sa verí zo srdca, tak je to spravodlivé. Hoci je to čierny kríž, ktorý umŕtvuje a pôsobí tiež biedu a bolesť, predsa ponecháva srdcu jeho červenú farbu, neničí ho, neusmrcuje, ale oživuje, lebo spravodlivý žije zo svojej viery, a síce z viery v Ukrižovaného. Toto srdce stojí uprostred bielej ruže, aby sa ukázalo, že viera prináša radosť, potechu a pokoj, teda také srdce sa dostáva do bielej radostnej ruže, lebo biela farba je farbou duchov a všetkých anjelov. Ruža stojí v modrom poli, pretože taká radosť v duchu a vo viere je počiatkom budúcej nebeskej radosti, už teraz vnútorne uchopenej, nádejou privlastnenej, ale ešte nie zjavenej. V tomto poli je zlatý prsteň, pretože taká blaženosť v nebi trvá večne a neobsahuje ju nijaká zem a je vzácna nad všetky radosti a hodnoty, ako zlato je najdrahší a najvzácnejší kov.

Komisia zasadala 25. januára a 15. februára a na svojich zasadnutiach posudzovala konkrétne prevedenie jednotlivých symbolov, ktoré sú odvodené od erbu ECAV. Ide o heraldický erb ECAV, vlajku ECAV (a od nej odvodenú zástavu a koruhvu), pečať ECAV a návrh štandárd generálneho biskupa a dištriktuálnych biskupov. Medzi právne uzákonené symboly ECAV na Slovensku by mala byť zaradená aj hymna ECAV Hrad prepevný.

Na erb ECAV by mali nadväzovať erby ostatných cirkevnoorganizačných jednotiek – dištriktov, seniorátov a cirkevných zborov, ktoré by čerpali najmä zo svojej historickej symboliky. Heraldická komisia chce byť nápomocná pri jej zisťovaní a pri jej obnove, a to pri rešpektovaní princípov heraldickej tvorby. V záujme vyjadrenia spolupatričnosti k ECAV na Slovensku odporúča komisia historickú symboliku jednotlivých COJ doplniť o heraldickú zástavu ECAV obsahujúcu spracovaný motív Lutherovej ruže. Toto spojenie historickej symboliky každej COJ so spoločným motívom ECAV považuje heraldická komisia za základný princíp jej činnosti do budúcnosti.
Heraldická komisia má záujem oficiálne predstaviť schválené symboly ECAV na Slovensku už pri príležitosti osláv 400. výročia Žilinskej synody, ktoré sú pripravené na dni 29. júna až 4. júla 2010 v Žiline.

Postrehy zo zasadnutí komisie spracoval: