Základný kameň Múzea Leonarda Stöckela

Po skončení slávnostných služieb Božích v bardejovskom kostole sa zhromaždenie veriacich na čele s bratmi biskupmi presunulo hore Radničným námestím ku Gründlovskému domu na Rhodyho 1 na slávnosť posviacky základného kameňa Múzea Leonarda Stöckela.
Cirkevný zbor v Bardejove chce vytvoriť v priestore na rohu Radničného námestia a Rhodyho ulice múzeum – miesto, ktoré by domácim aj návštevníkom mesta pripomínalo odkaz bardejovského rodáka Leonarda Stöckela. Zároveň chcú, aby tu nebola len výstava exponátov, ale aby sa nové múzeum stalo miestom stretávania ľudí rôznych generácií a slúžilo na napĺňanie Stöckelovho odkazu vo vzdelávaní, v rozvoji ducha, kultúry a umenia, ako v príhovore povedal brat zborový dozorca Jaroslav Foľta, ktorý oboznámil prítomných so zámermi bardejovského cirkevného zboru (pozri príhovor).

Vizualizácia projektu na pútači nad miestom zhromaždenia umožnila účastníkom slávnosti predstaviť si, ako toto nové múzeum a súčasne centrum bardejovských evanjelikov bude v budúcnosti vyzerať.

Duchovným slovom na základe textu L 11, 29 – 30 sa prítomným prihovoril brat dištriktuálny biskup VD Slavomír Sabol, pričom vyzdvihol osobnosť Leonarda Stöckela: "Zosobňoval Božie volanie k úprimnej viere, vzdelaniu a duchovným hodnotám a k službe blížnemu. Preto, ak dnes kladieme základný kameň Múzea L. Stöckela, chceme túto osobnosť vyzdvihnúť ako znamenie vyliatej Božej milosti pre mesto Bardejov, ev. a. v. cirkev i celú spoločnosť." (pozri kázňový príhovor)

Členovia Predsedníctva ECAV, Zboru biskupov i predsedníctvo CZ ECAV Bardejov potom spoločne odhalili pamätnú tabuľu na stene Gründlovského domu, ktorá symbolizuje základný kameň múzea.

Po posviacke základného kameňa brat generálny biskup Miloš Klátik informoval prítomných o tom, že pred pár dňami v Lutherovej záhrade vo Wittenbergu zasadil reformačný strom za našu cirkev. Vyzval aj našich veriacich, aby sme aj v našich cirkevných zboroch do roku 2017 vysadili spolu päťsto stromov reformácie na pamiatku tohto významného výročia. Prvý strom reformácie potom predstavitelia našej cirkvi spoločne zasadili na nádvorí budúceho Múzea Leonarda Stöckela.

Na slávnosti sa zúčastnil aj pán primátor mesta Bardejov MUDr. Boris Hanuščak, ktorý prisľúbil cirkevnému zboru všestrannú pomoc pri realizovaní projektu.

Programom slávnosti sprevádzal domáci brat farár Ján Velebír; pomodlil sa brat dištriktuálny biskup ZD Milan Krivda a žalm spievala sestra farárka Júlia Štofanová.