Začala sa diskusia o financovaní cirkví

Minister kultúry SR Daniel Krajcer otvoril na stretnutí s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností na Slovensku, ktoré sa konalo v Bratislave 30. januára 2012, otázku ďalšieho financovania cirkví.
D. Krajcer predstavil výsledky práce expertnej komisie na riešenie problematiky financovania cirkví a náboženských spoločností, ktorá sa stretávala od júna minulého roka. Jej návrh spočíva v asignačnom modeli, ktorý by podľa ministra zabezpečil slobodnejšie postavenie cirkví i jednotlivca. Model spočíva v tom, že každý jednotlivec sa rozhodne, či jedno percentu dane z príjmu venuje niektorej z cirkví, alebo ho venuje v prospech tretieho sektoru.

Najväčšiu výhodu spomínaného modelu vidí v tom, že „každý občan sa môže slobodne a nezávisle rozhodnúť o využití svojej dane z príjmu. Cirkev by týmto modelom dostala možnosť získať viac finančných prostriedkov.“ Zároveň dodal, že takýto model umožní trvalé financovanie obnovy kultúrneho dedičstva bez ohľadu na to, či ide o sakrálne pamiatky alebo iné. Ministerstvo tiež odporúča desaťročné prechodné obdobie, počas ktorého by štát vyrovnával úroveň dotácie pre cirkvi na takú, ako bola v roku 2011. Štát dáva prostredníctvom ministerstva kultúry ročne na financovanie cirkví asi 37 miliónov eur. Financujú sa z nich platy duchovných, čiastočne prevádzka ústredí a charitných domov.

Generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik v tejto súvislosti pre verejnoprávnu televíziu uviedol, že bližšie sa k návrhu, ktorý im bol predložený až na zasadnutí, vyjadrí až po jeho analýze odborníkmi.

Foto: www.culture.gov.sk