Za prehĺbenie židovsko-kresťanského dialógu

V piatok 6. mája 2011 generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Miloš Klátik v spoločnosti prof. ThDr. Juraja Bándyho, vedúceho Katedry Starej zmluvy na Teologickej fakulte UK v Bratislave, a Dušana Vagaského, riaditeľa GBÚ, prijal na GBÚ v Bratislave prof. MUDr. Pavla Traubnera, PhD., čestného predsedu Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR, Dr. Štefániu Sališovú, predsedníčku Spoločnosti kresťanov a Židov na Slovensku, a Dr. Juraja Alnera, generálneho tajomníka Paneurópskej únie na Slovensku.

Témou diskusií bola otázka zintenzívnenia židovsko-kresťanského dialógu pri potieraní intolerancie a xenofóbie na Slovensku.

Obe strany považujú negatívne javy v spoločnosti ako je antisionizmus a antijudaizmus za nebezpečné, najmä ak sa na Slovensku šíria medzi mládežou ruka v ruke s nepravdivým vykresľovaním vojnového Slovenského štátu a nekritického obdivu k jeho predstaviteľom.

Na rokovaní sa nadškrtli možnosti praktickej spolupráce Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku, Ústredného zväzu židovských náboženských obcí V SR a Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského pri odstraňovaní pretrvávajúcich predsudkov voči židovskej menšine. Blížiace sa jubileum 500. výročia Lutherovej reformácie by nás malo motivovať, aby Židia a evanjelici vydali spoločné vyhlásenie k diskutabilným témam z minulosti, čomu by malo predchádzať spoločné skúmanie vplyvu reformácie na židovsko-kresťanský dialóg.

Snaha účastníkov tohto stretnutia je aj realizovaním Uznesenia ICCJ (Medzinárodnej rady kresťanov a Židov), ktoré bolo prijaté na Konferencii ICCJ v Berlíne v júli 2009 ako 12 bodov o spolupráci kresťanov a Židov.

Zúčastnené strany preto považovali toto stretnutie za podnetné a osožné pre obe strany.

V Bratislave 6. 5. 2011

Miloš Klátik, generálny biskup ECAV na Slovensku
Pavel Traubner, čestný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR