Z teologickej konferencie ECAV 2014

Z teologickej konferencie  ECAV  2014

Od 10. do 12. septembra 2014 sa v Žiline konala teologická konferencia ECAV na Slovensku a Združenia evanjelických duchovných ECAV na Slovensku. Tohtoročná konferencia bola zameraná na tému Sociálno-etický rozmer poslania evanjelického duchovného, no venovala sa i téme blížiaceho sa 500. výročia Lutherovej reformácie. V rámci troch dní sa na konferencii zúčastnilo vyše 130 účastníkov.
Hlavným organizátorom aj moderátorom konferencie bol generálny biskup doc. PhDr. Miloš Klátik, PhD., za Evanjelickú cirkev augsburského vyznania na Slovensku a Mgr. Jaroslav Matys za Združenie evanjelických duchovných ECAV na Slovensku. Konferencia sa konala s finančnou podporou Svetového luteránskeho zväzu pod biblickým mottom „Kto je medzi vami múdry a rozumný, nech dobrým konaním preukáže svoje skutky v múdrej skromnosti“ (Jk 3, 13).

Konferenciu otvoril brat generálny biskup, ktorý privítal účastníkov aj prítomných hostí a oboznámil ich s programom i so zámermi konferencie.

Ako prvá hneď po otváracej pobožnosti, ktorú mal domáci brat farár Mgr. Marián Kaňuch, odznela prednáška na tému Staroba a utrpenie ľudí v kontexte spoločnosti. Predniesol ju Mgr. et Mgr. Miroslav Erdinger, farár zo zboru Českobratskej cirkvi evanjelickej v ČR v Prahe-Kobylisích. Brat Erdinger pôsobil v minulosti ako riaditeľ diakonického Domova odpočinku ve stáří v Krabčiciach a bol aj prvým predsedom predstavenstva Diakonie ČCE. Vo svojej prednáške, v ktorej predstavil utrpenie ako všadeprítomnú súčasť života, preto vychádzal nielen zo svojich vedomostí, ale aj z bohatých skúseností. Poukázal na život kresťana ako na misijný prostriedok, na skutky lásky ako na bezslovné svedectvá o Kristovi a zdôraznil posolstvo Alberta Schweizera: „Svet je plný utrpenia a je úlohou každého jedného z nás aspoň kúsok toho utrpenia odstrániť.“

Nasledovala téma Sociálna politika Slovenskej republiky. Generálna riaditeľka sekcie sociálnej a rodinnej politiky JUDr. Nadežda Šebová a Ing. Mgr. Viera Filipová z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v Bratislave predstavili iniciatívy MPSVaR, ktoré majú za cieľ zlepšiť sociálnu situáciu seniorov, zdravotne postihnutých aj dlhodobo chorých v našej spoločnosti. Počas svojho referátu vyzývali prítomných, aby svoje podnety a návrhy neváhali zasielať ministerstvu, ktoré sa nimi chce zaoberať. To, že ich výzva padla na úrodnú pôdu, potvrdila aj diskusia, v ktorej odznelo mnoho otázok i poukazov na nedostatky súčasného stavu.

Večer bol venovaný programu, ktorý pripravil domáci evanjelický cirkevný zbor vo svojom kostole na Námestí Žilinskej synody. Hostí privítal domáci zborový farár Mgr. Marián Kaňuch a úvodnú báseň zarecitovala sestra farárka Mgr. Oľga Kaňuchová. v programe vystúpil domáci zborový spevokol a hudobná skupina z Martina. Dôležitou súčasťou večera bolo predstavenie činnosti Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku riaditeľom ED Ing. Jánom Hubom, zástupcom riaditeľa Ing. Jánom Gasperom a Mgr. Katarínou Šoltésovou, PhD.; moderovala PhDr. Jana Gasperová. O skúsenostiach z diakonickej praxe porozprávala Bc. Lenka Taškárová, správkyňa a riaditeľka SED v Sučanoch, kde majú zariadenie pre seniorov, domov sociálnych služieb aj špecializované zariadenie pre ťažkých pacientov; zároveň vedie aj opatrovateľskú službu v Zborovej diakonii CZ ECAV Martin. Na záver duchovným slovom v rámci večernej pobožnosti poslúžila Mgr. Oľga Kaňuchová.

Vo štvrtok odznela prednáška Dr. Waltera Fleischmanna-Bistena z Beinsheimu na často diskutovanú tému o eutanázii, kde si všímal problematiku utrpenia a eutanázie v sociálnom kontexte. Poukázal na to, že táto téma nie je nová, už v predvojnových rokoch bola ústrednou témou hitlerovského režimu, a načrtol východiská pre diskusiu o nej v súčasnosti.

Na túto tému nadviazala PhDr. Milina Bubeníková, PhD., z Vrútok prednáškou Utrpenie, etické normy a sociálne problémy trpiaceho človeka. Vo svojej dlhoročnej praxi v oblasti psychológie nazbierala tiež mnoho skúseností, z ktorých teraz čerpala, keď predstavovala utrpenie nielen ako telesnú bolesť, ale aj ako mnohé duševné stavy, s ktorými sa bežne stretáme – túžba, vina, strach a pod. Aj toto sú formy utrpenia, ktoré si vyžadujú pozornosť.

Popoludní viacerí evanjelickí duchovní aj zahraniční hostia navštívili kaštieľ v Bytči, kde položili veniec k pamätnej tabuli Eliáša Lániho a Juraja Turzu, významných osobností pamätnej Žilinskej synody v roku 1610. Tabuľa bola slávnostne odhalená pri príležitosti 400. výročia konania Žilinskej synody v rámci II. evanjelických cirkevných dní v Žiline. Riaditeľka Štátneho archívu v Bytči PhDr. Jana Turcárová potom duchovných zoznámila so zaujímavosťami zo života palatína Juraja Turzu a ukázala im niektoré cenné dokumenty z ich archívu.

Štvrtkový večer bol venovaný oceneniu duchovných, ktorí boli pred okrúhlymi 30 až 65 rokmi ordinovaní za evanjelických kňazov. Poďakoval im Zbor biskupov ECAV na Slovensku a predseda ZED Mgr. Jaroslav Matys a odovzdali im spomienkové darčeky. Duchovným sa potom prihovorili jednotliví ich jubilujúci kolegovia: Mojmír Zúrik (65 rokov od ordinácie), Ján Beňuch, Vincent Blažko, Pavel Plachtinský a Ľudmila Veselá (všetci 60 rokov od ordinácie), Miroslav Hvožďara a Ján Pavlovič (55), Pavel Melicherčík (45), Ján Podlesný, Juraj Bándy, Samuel Mišiak a Juraj Šefčík (40), Daniel Dudáš a Elena Ružeková (35), Dezider Rusňák a Margita Dieová (30).

Piatok bol venovaný inej téme, a to blížiacej sa pripomienke 500. výročia Lutherovej reformácie. Na tému dokumentu Od konfliktu ku komúnii prednášal a na početné otázky duchovných na túto tému odpovedal prof. Dr. Bernd Oberdorfer, profesor systematickej teológie z Augsburgu. Vo svojej prednáške predstavil dokument Od konfliktu ku komúnii ako výsledok dlhoročných ekumenických dialógov a dotkol sa i otázky, či je rok 2017 naozaj príležitosťou k oslave, alebo k pokániu. V diskusii odznela informácia, že sa pripravuje aj slovenský preklad uvedeného dokumentu.

Po záverečnej diskusii nasledovalo zhodnotenie konferencie a záverečná pobožnosť, ktorú mal doc. PhDr. Miloš Klátik, PhD., generálny biskup ECAV na Slovensku.

Duchovným slovom na úvodnej pobožnosti, ako aj na dvoch večerných a ranných pobožnostiach okrem brata generálneho biskupa a sestry farárky Mgr. Oľgy Kaňuchovej poslúžili bratia farári Mgr. Jaroslav Matys, predseda ZED, a Mgr. Marián Kaňuch zo Žiliny, sučiansky kaplán Mgr. Daniel Beňuch, pochádzajúci z domáceho cirkevného zboru, a sestra farárka Mgr. Margita Dieová z Martina-Záturčia, ktorá bola jednou z tých, ktorí si v tomto roku pripomínali okrúhle výročie svojej ordinácie.

Teologickej konferencii ECAV na Slovensku sa v nasledujúcich číslach bude venovať aj Evanjelický posol spod Tatier, ktorý prinesie niektoré referáty aj rozhovory s prednášateľmi.

Galéria k článku