Z rokovania arcibiskupa Zvolenského a generálneho biskupa Klátika

28. januára 2011 sa na Generálnom biskupskom úrade Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku stretli bratislavský arcibiskup – metropolita Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie biskupov Slovenska Rímskokatolíckej cirkvi a generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, predseda Ekumenickej rady cirkví v SR.
Aj keď išlo o prvé bilaterálne rokovanie týchto najvyšších predstaviteľov Rímskokatolíckej a Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku, nebola to len zdvorilostná návšteva, ale mala konkrétnu pracovnú náplň. Obaja predstavitelia si vo viac ako dvojhodinovom rozhovore vymenili názory a stanoviská na niektoré otvorené otázky vo vzťahu cirkví a štátu, najmä k doposiaľ neuzatvoreným dohodám o finančnom zabezpečení registrovaných cirkví a náboženských spoločností a o výhrade vo svedomí, ako ich predpokladali už v roku 2002 uzatvorené zmluvy – Základná zmluva medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou a Zmluva medzi Slovenskou republikou a registrovanými cirkvami a náboženskými spoločnosťami.

Generálny biskup Miloš Klátik pozval dôstojného pána arcibiskupa Stanislava Zvolenského na ekumenické podujatie „Podunajská vlna mieru“, pripravované evanjelickými cirkvami z krajín, ktorými preteká rieka Dunaj. Na Slovensku vyvrcholí toto podujatie slávnostnými službami Božími v Komárne 20. marca 2011 a pozvaní na ne sú predstavitelia cirkví z Württemberska, Bavorska, Rakúska, Maďarska, Rumunska a Slovenska, ale aj štátni predstavitelia a veľvyslanci týchto krajín pôsobiaci na Slovensku. V závere stretnutia si vzácny hosť prezrel priestory generálneho biskupského úradu a na pracoviskách sa pozdravil so zamestnancami GBÚ.

Obaja predstavitelia vyjadrili záujem pokračovať vo vzájomných dvojstranných stretnutiach, a to nielen na úrovni najvyšších predstaviteľov oboch cirkví, ale aj na expertných úrovniach k jednotlivým oblastiam, v ktorých obe cirkvi v štáte a spoločnosti vedľa seba pôsobia.