Z prípravného výboru Stretnutia kresťanov strednej a východnej Európy

V dňoch 4. – 5. novembra 2014 sa v priestoroch Evanjelickej teologickej fakulty v Budapešti konalo rokovanie prípravného výboru Stretnutia kresťanov strednej a východnej Európy.
Rokovanie viedli biskup Evanjelickej luteránskej cirkvi v Maďarsku Tamás Fabiny a referentka zahraničného oddelenia Klara Tarr Cselovszky. Na rokovaní sa zúčastnili zástupcovia protestantských cirkví z Maďarska, Poľska, Nemecka, Rakúska, Čiech a Slovenska. ECAV na Slovensku zastupoval Samuel Miško, tajomník GBÚ pre zahraničie.

Jedným z bodov rokovania bolo vyhodnotenie IX. stretnutia kresťanov, ktoré sa konalo v dňoch 4. – 6. júla 2014 v poľskom Vroclave. Poľský biskup z Vroclavskej diecézy Evanjelickej cirkvi v Poľsku Ryszard Bogusz a farár Dawid Mendrok zhodnotili toto Stretnutie kresťanov strednej a východnej Európy z pohľadu organizátorov. Biskup Bogusz zdôraznil, že Hala storočia bola dobrým miestom na toto podujatie. V sobotu sa na ňom zúčastnilo podľa neho až 5000 ľudí. Farár Dávid Mendrok sa poďakoval všetkým za spoluprácu pri príprave a predstavil vyúčtovanie celého stretnutia. Celkové náklady predstavovali cca 252.000,- €.

Na tomto rokovaní sa stanovil aj termín nasledujúceho, X. stretnutie kresťanov kresťanov strednej a východnej Európy. Kresťania z mnohých krajín strednej a východnej Európy sa stretnú 7. – 10. júla 2016 v Budapešti. Témou pripravovaného stretnutia bude biblický verš „Vy ste soľ zeme“ (Mt 5, 13). Toto stretnutie kresťanov sa bude konať v Tüske Halle (Tŕňová hala) pri vysokoškolskom komplexe v budapeštianskej časti Buda a v evanjelických kostoloch v Budapešti, ktorých je spolu sedemnásť.