Z pracovného aktívu dozorcov ECAV

Z pracovného aktívu  dozorcov ECAV

V aule Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave sa v sobotu 24. januára 2015 konal pracovný aktív, na ktorý brat generálny dozorca Imrich Lukáč pozval zborových, seniorálnych a dištriktuálnych dozorcov našej cirkvi. Na aktíve bolo prítomných asi 110 účastníkov z celého Slovenska.
Aktív sa začal krátkou pobožnosťou, ktorú mal generálny biskup doc. PhDr. Miloš Klátik, PhD., na text Mt 25, 14 – 30 (Podobenstvo o hrivnách). Vo svojej kázni upozornil na dôležitosť správneho využitia talentov, ktoré sú všetkým dané. Poprial bratom dozorcom a sestrám dozorkyniam Božiu múdrosť, odvahu, vieru a čo najlepšie zhodnotenie talentov, ktoré dostali od Pána Boha, „aby ich aj každý deň v spoločenstve Kristovej cirkvi, v spoločenstve cirkevných zborov i našich rodín naplno využívali a zveľaďovali“. Vyslovil všetkým pracovníkom cirkvi uznanie „za službu, ktorú v cirkevných zboroch konajú s presvedčením, s láskou k Pánu Bohu i k blížnym, s horlivosťou a čestne“.

Po ukončení pobožnosti brat generálny dozorca doc. MUDr. Imrich Lukáč, CSc., pozdravil prítomných a oboznámil ich s programom aktívu.

Na úvod odznela prednáška o cirkevnej servisnej spoločnosti, ktorú mal ThLic. Anton Ziolkovský, PhD., výkonný sekretár Konferencie katolíckych biskupov Slovenska, ktorého doplnil Mgr. Maják Štefan, riaditeľ Cirkevnej servisnej spoločnosti Katolíckej cirkvi na Slovensku. Informovali o tom, že Cirkevná servisná spoločnosť (CSS) u nich funguje už štyri roky a majú s ňou veľmi dobré skúsenosti. Základnými oblasťami fungovania CSS sú: databáza cirkevných subjektov; metodické centrum, ktoré poskytuje odborné konzultácie; a centrálne obstarávanie služieb a tovarov(napríklad odber plynu a elektriny či nákup niektorých tovarov, centrálne zmluvy so spoločnosťami Orange aj Telekom atď.). Do CSS sa nezapojili hneď všetky farnosti, ale na základe veľmi dobrých ohlasov sa postupne pripájali a dnes majú asi 99 %-nú zapojenosť.

S prezentáciou, v ktorej detailne poukázal na možnosti aplikácie skúseností servisnej spoločnosti aj v našej cirkvi, vystúpil riaditeľ Generálneho biskupského úradu ECAV na Slovensku Ing. Dušan Vagaský. Vychádzal pritom z prezentácie, ktorú už mal na zasadnutí Generálneho presbyterstva ECAV na Slovensku 5. decembra 2014. Uvedenú problematiku podrobnejšie osvetlil aj v rozhovore pre Evanjelický posol spod Tatier, ktorý bol uverejnený v č. 5 zo 4. februára 2015, str. 10 – 11). Po prestávke nasledovala prednáška doc. Ing. Ľuboša Pavelku, PhD., predsedu Dozornej rady Reformata, s. r. o., o správe cirkevného majetku. V zastúpení Mgr. Norberta Hajského, PhD., predsedu Komisie pre zjednodušenie štruktúry ECAV na Slovensku, o problematike reštrukturalizácie cirkvi informoval riaditeľ GBÚ Ing. Dušan Vagaský. JUDr. Anna Drobná, generálna právna zástupkyňa ECAV na Slovensku, vo svojom príspevku hovorila o úlohách dozorcov v cirkevných organizačných jednotkách vo svetle cirkevnoprávnych predpisov ECAV na Slovensku.

V živej diskusii vystúpili viacerí účastníci aktívu. Niektorí z nich apelovali na Predsedníctvo ECAV s výzvou začať čo najskôr s prípravou na vytvorenie cirkevnej servisnej spoločnosti. Ďalší namietali proti existencii GBÚ, ktorý považujú za pozostatok komunizmu; iní zas vyjadrili názor, že dištrikty považujú za prekonané: ich náplň by mali prevziať senioráty a seniori by mali byť povýšení na superintendentov. Dozorca CZ ECAV Beckov Peter Kočický kritizoval formálnu nevyváženosť funkcie dozorcu s postavením farára.

V záverečnom príhovore brat generálny dozorca zhodnotil aktív a vyzval bratov dozorcov a sestry dozorkyne, aby trvali na uplatňovaní svojich 50 % v predsedníctvach cirkevných organizačných jednotiek tak, ako to vyplýva z cirkevnoprávnych predpisov. Podčiarkol, že je dôležité, aby seniorálne a dištriktuálne orgány reagovali rýchlo, aby sa vzťahy v cirkevných zboroch nepolarizovali a nemuseli byť riešené na najvyššej úrovni. Navrhol, aby dozorcovia COJ v podobných stretnutiach pokračovali, napríklad po polroku niekde na východe Slovenska. Poďakoval všetkým prednášajúcim aj účastníkom a pozval ich na čašu vína.

Na záver aktívu sa pomodlil brat farár Mgr. Peter Krajcer z CZ ECAV Komárno a brat generálny biskup udelil všetkým Áronovské požehnanie.