Z ordinácie novokňazov 2013

V Ev. a. v. chráme Božom vo Vranove nad Topľou sa v sobotu 27. júla 2013 konala slávnostná ordinácia šiestich novokňazov, ktorí sľúbili vernosť Pánu Bohu a našej evanjelickej cirkvi augsburského vyznania.
Po ukončení štúdia na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK v Bratislave v študijnom odbore evanjelická teológia a absolvovaní kaplánskych skúšok boli za evanjelických kňazov slávnostne ordinovaní Mgr. Daniel Gdovin, Mgr. Ľubica Gdovinová, Mgr. Tomáš Lipovský, Mgr. Viera Šoltés Tipulová, Mgr. Vladimír Ticháň a Mgr. Tomáš Valašík. Slávnosť ordinácie v priamom prenose odvysielal RTVS – Slovenská televízia.

Na ordinácii nových kaplánov sa zúčastnili Predsedníctvo ECAV na Slovensku, predsedníctva dištriktov, senior Šarišsko-zemplínskeho seniorátu Ján Velebír, predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík a ďalšie osobnosti, početní bratia farári a sestry farárky, ako aj príbuzní a priatelia ordinovaných.

Na úvod sa prítomným prihovoril domáci zborový farár Slavomír Gallo a primátor mesta Ján Ragan. Slávnostným príhovorom pred spoveďou a prijatím sviatosti Večere Pánovej na základe textu „Nech nám je Boh milostivý a požehná nás“ (Ž 67, 2a) poslúžil brat generálny biskup Miloš Klátik. „V žalmistových slovách je zhrnuté všetko, celý život, naša práca, povolanie, naše snahy, každé dobré úsilie,“ povedal a zdôraznil, že Pán Boh je milostivý a chce nám odpustiť a naplno preukázať svoju lásku, očakáva však od nás úprimné pokánie, ľútosť a úprimnú prosbu o odpustenie. Vo sviatosti Večere Pánovej nám dáva svoju milosť, duchovne nás posilňuje vo viere, v láske spája, rozhojňuje v nádeji, teda požehnáva nás, aby sme vedeli žiť tak, aby naše slová i skutky boli svetlom pre svet a svedectvom o Božej láske pre iných ľudí. „Dnes osobitne prosíme o toto požehnanie pre nastávajúcich novokňazov, aby ich Božia milosť a Jeho požehnanie sprevádzali po celý život v radosti aj v ťažkých chvíľach, aby dôsledne nasledovali Pána Ježiša Krista a aby boli Jeho dobrými a vernými služobníkmi,“ povedal brat generálny biskup. Sviatosť Večere Pánovej novokňazom prislúžili všetci traja bratia biskupi.

Dištriktuálny biskup Východného dištriktu ECAV na Slovensku Slavomír Sabol v ordinačnom príhovore na text Joz 1, 6 – 9 pripomenul novokňazom nutnosť nadväzovať na tradície našej cirkvi a na vzory bojovníkov za vieru z našej minulosti. Zdôraznil, aby nezabudli na permanentné poznávanie a napĺňanie Božích právd, aby vždy mali pevnú dôveru v Božiu pomoc a Božiu moc. Novokňazi zložili slávnostný ordinačný sľub s rukou položenou na Bibliu v rukách zborového farára Jána Gdovina z CZ Nemcovce a domáceho zborového farára Slavomíra Galla, ktorý túto slávnostnú chvíľu prežíval práve pred 40 rokmi. Slávnostnú ordináciu vykonali bratia biskupi skladaním rúk na hlavu a bozkom na čelo ordinovaných bratov a sestier.

V mene Predsedníctva ECAV na Slovensku novoordinovaným kňazom pri ich vstupe do duchovnej služby našej cirkvi zablahoželal generálny dozorca Imrich Lukáč. Na základe slov „Kto hovorí, že zostáva v ňom, má žiť tak, ako žil on“ (1J 2, 6) im pripomenul, že vždy majú žiť a konať tak, ako náš Pán Ježiš Kristus, a zaželal im, nech ich milosť Božia sprevádza na každom kroku. K jeho želaniu sa pripojil aj dekan EBF UK Ľubomír Batka. V mene nových kaplánov sa chrámovému zhromaždeniu prihovorila Ľubica Gdovinová a vyslovila poďakovanie Pánu Bohu, rodičom, krstným a starým rodičom aj ďalším príbuzným a priateľom, pedagógom EBF UK, ako i celej našej ECAV na Slovensku.

Fotografie: Martina Kováčiková

Viac o ordinácii a našich nových kaplánoch sa dočítate v Evanjelickom posle spod Tatier.