Z novembrového školenia kaplánov

V rámci dvojročnej kaplánskej doby sa od nedele 7. 11. do štvrtka 10. 11. 2016 konalo ďalšie školenie kaplánov. Zúčastnilo sa na ňom 9 kaplánov spolu s Mgr. Katarínou Hudákovou, seniorkou LOS, ktorá je za školenia kaplánov zodpovedná.
V pondelok kapláni mali ďalšiu časť prednáškového cyklu s praktickými cvičeniami s pozvaným prednášateľom, zborovým farárom Českobratskej cirkvi evanjelickej v ČR Martinom Horákom. Spoločne analyzovali kázne, ktoré si kapláni sami pripravili. Pri rozbore sa venovali stavbe kázne, dosiahnutia stanoveného cieľa, použitiu aplikácie a konkrétnych príkladov v kázni.

V rámci školenia sa kapláni sa zúčastnili na Dištriktuálnej pastorálnej konferencii v Novom Smokovci, kde si vypočuli prednášky prof. Dr. theol. Petra Zimmerlinga z Teologickej evanjelickej fakulty Univerzity v Lipsku a doc. Mgr. Ľubomíra Batku, Dr. theol., dekana Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Po Dištriktuálnej pastorálnej konferencii kaplánom prislúžil sviatosť Večere Pánovej so spoveďou dištriktuálny biskup Východného dištriktu Mgr. Slavomír Sabol.

V stredu sa kapláni zaoberali praktickými otázkami, napr. ako viesť účtovníctvo v cirkevnom zbore. Vo štvrtok sa zúčastnili na vedecko-historickej konferencii v Bratislave, ktorá bola venovaná blížiacemu sa 200. výročiu narodenia Jozefa Miloslava Hurbana.

Po konferencii sa s kaplánmi stretol generálny biskup doc. PhDr. Miloš Klátik, PhD. Zaujímal sa o život a prácu, radosti a problémy kaplánov v ich pôsobiskách. Stretnutie bolo ukončené modlitbou a požehnaním, ktoré kaplánom udelil brat generálny biskup.

Vďaka Pánu Bohu za všetkých, vďaka ktorým sa toto školenie mohlo realizovať.

Fotografie: Jana Ilčisková, seniorálna kaplánka LOS Milan Bartko, zborový kaplán CZ ECAV Devičie