Z návštevy v Rim. Brezove a Rim. Bani

CZ ECAV Rimavské Brezovo bol znovu úspešný pri predkladaní a schválení projektov v programe „Obnovme si svoj dom“ 2009/2010, ktorý vyhlasuje MK SR. Realizované aj plánované práce predstavili gen. biskupovi M. Klátikovi 25. 5. 2010.
V máji tohto roku predsedníctvo cirkevného zboru podpísalo s Ministerstvom kultúry SR zmluvy o poskytnutí dotácie zo štátneho rozpočtu v sume 18 000 eur na podporu realizácie projektu s názvom „Reštaurovanie stredovekých nástenných malieb – III. etapa“, v sume 6 500 eur na podporu realizácie projektu s názvom „Odvodnenie Evanjelického kostola v Rimavskom Brezove“ a v sume 15 000 eur na podporu realizácie projektu s názvom „Odstránenie havarijného stavu“ (architektonicko-historický výskum) na exteriérovej fasáde Ev. kostola v Rimavskej Bani.

V druhej polovici mája sa prvé dva projekty už začali realizovať pod dohľadom Krajského Pamiatkového úradu v Banskej Bystrici, pracovisko Lučenec, a jeho archeológa. Reštaurátorské práce sa aj naďalej vykonávajú pod vedením Mgr. art. Miroslava Janšta.

Z dôvodu predstavenia realizácie a pokračovania prác pozvali predsedníctva Cirkevných zborov ECAV na Slovensku Rimavské Brezovo a Rimavská Baňa na návštevu aj dôstojného brata generálneho biskupa ECAV na Slovensku Mgr. Miloša Klátika, PhD. Svoju návštevu 25. mája 2010 v sprievode brata seniora Mgr. Dušana Germana začal v Evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove, kde mu reštaurátor priblížil historický vývoj a umelecké stvárnenie stredovekých nástenných malieb. Informoval ho o priebehu reštaurátorských prác, ako aj o ich financovaní.

Po rozhovoroch vo farskom úrade o radostiach i problémoch malých cirkevných zboroch Rimavského seniorátu sa brat biskup stretol v zasadacej miestnosti Obecného úradu v Rimavskej Bani so starostom Jaroslavom Sujom. Sestra farárka Janka Miháliková informovala brata biskupa o podpísaní nájomnej zmluvy s obcou, ktorej predmetom je prenájom bývalého farského úradu za účelom jeho rekonštrukcie z fondov EÚ. Pán starosta mu predstavil program rozvoja vidieka SR 2007 – 2013, výzvu na predkladanie žiadostí a schvaľovací proces cez miestnu akčnú skupinu LEADER.

Svoju návštevu brat generálny biskup ukončil v gotickom kostole v Rimavskej Bani, kde ho s históriou kostola oboznámil bývalý administrátor tohto cirkevného zboru Mgr. Mojmír Zúrik, ev. farár v. v.

Evanjelické cirkevné zbory v Rimavskom Brezove a Rimavskej Bani ďakujú Ministerstvu kultúry SR za poskytnuté finančné prostriedky, ako aj bratovi generálnemu biskupovi Milošovi Klátikovi za návštevu v ich cirkevných zboroch.