Z návštevy M. Klátika v Košickom senioráte

Ku koncu pracovnej cesty na východe Slovenska navštívil generálny biskup Miloš Klátik v nedeľu 2. 10. 2011 cirkevný zbor vo Švedlári pri príležitosti Pamiatky posvätenia chrámu a tradíciou zachovanej slávnosti baníckej ofery.
Dôstojný brat generálny biskup pozdravil ďakujúce spoločenstvo veriacich a poslúžil zvesťou Božieho slova.
"Pamiatka posvätenia chrámu Božieho je pre nás evanjelikov sviatkom vďaky Pánu Bohu za to, že máme dôstojné miesto, kde prichádzame na spoločné služby Božie, kde sa zvestuje Božie slovo, prisluhujú sviatosti, kde sa modlíme. Pre nás je chrám Boží druhým domovom. Bez Božieho slova a bez sviatostí ustanovených Pánom Ježišom Kristom, nebol by tento kostol chrámom Božím," povedal generálny biskup a vyzval veriacich, aby žili podľa slov z Jud 20 - 21, ktoré mu poslúžili aj ako kázňový text: "Milovaní, vzdelávajte sa vo svojej najsvätejšej viere a modlite sa v Duchu Svätom. Udržujte sa v láske Božej a očakávajte milosrdenstvo nášho Pána Ježiša Krista na večný život."

Spoločenstvo veriacich vo Švedlári bolo na týchto službách Božích obohatené aj o veriacich zo Spišskej Belej. Spoluliturgovali zborový farár zo Spišskej Belej Martin Fečko, zborový farár z Mníška nad Hnilcom Ján Sabanoš a domáci zborový farár Vladimír Schvarc.

Po skončení slávnostných služieb Božích zaspomínali sme nielen na svojich predkov vo viere, ale zastavením pri pamätníku v kostolnom parku aj na Franza Ratzenbergera, básnika a farára, rodáka zo Švedlára, ktorý pôsobil v Spišskej Belej ako evanjelický farár. V cintoríne sme zasa postáli pri hrobe Arpáda Neupauera, rodáka zo Spišskej Belej, ktorý vyše 40 rokov požehnane pôsobil v tunajšom švedlárskom cirkevnom zbore. Položením kytíc a vencov, krátkym pripomenutím dôležitých udalosti z ich života i pôsobenia, piesňou a modlitbou, sme túto spomienku na verných Pánových svedkov ukončili.

V poobedňajších hodinách brat generálny biskup pozdravil Spoločenstvo evanjelickej mládeže Košického seniorátu, ktoré sa stretlo v Gelnici na jednom zo svojich pravidelných stretnutí.

V pondelok 3. 10. 2011 prijal najvyšší predstaviteľ našej cirkvi pozvanie ZED KOS na seniorálnu pastorálnu konferenciu Košického seniorátu, ktorá sa konala v CZ ECAV Opiná. V rámci konferencie poslúžil farárom pôsobiacich v tunajšom senioráte najprv prednáškou o živote a diele M. M. Hodžu a potom v živej diskusii odpovedal na mnohé otázky a problémy týkajúce sa samotnej prednášky, ale aj problémových tém rezonujúcich v živote a službe duchovných a samotnej ECAV.