Z evanjelických slávností k 1150. výročiu príchodu Konštantína a Metoda na územie Veľkej Moravy

V dňoch 4. a 5. júla 2013 sa na hrade Branč pri Sobotišti a v Evanjelickom kostole v Brezovej pod Bradlom konali celocirkevné, česko-slovenské a zároveň ekumenické slávnosti pri príležitosti 1150. výročia príchodu vierozvestcov Konštantína a Metoda na naše územie.
Hlavným usporiadateľom slávností bola Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku; spoluorganizátormi sa stali Českobratská cirkev evanjelická v ČR, Sliezska cirkev evanjelická a. v. v ČR a Evanjelická cirkev a. v. v ČR. Záštitu nad podujatím mal pán prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič.

Na Branči sa slovenskí evanjelici každoročne stretávajú na Sviatok Cyrila a Metoda, aby si pripomenuli utrpenie protestantských martýrov väznených na tomto mieste za svoju vieru, ako aj príchod vierozvestcov Konštantína Cyrila a Metoda a upálenie Majstra Jána Husa. V tomto roku bolo stretnutie koncipované ako česko-slovenské a ekumenické slávnosti venované najmä 1150. výročiu príchodu vierozvestcov a zúčastnili sa na nich aj hostia z evanjelických cirkví v Českej republike a zástupcovia cirkví združených v Ekumenickej rade cirkví v SR.

Slávnosti sa začali už vo štvrtok 4. júla večer na Branči stretnutím mládeže zúčastnených cirkví, na ktorom vystúpili kresťanské kapely a mládežnícke skupiny zo Slovenska i z Českej republiky.

Hlavná časť osláv bola otvorená v piatok o 10.00 hod. slávnostnými evanjelickými službami Božími pod zrúcaninami hradu Branč. Zúčastnilo sa na nich vyše dvetisíc veriacich z celého Slovenska i hostia z Českej republiky, predstavitelia zúčastnených cirkví, zástupcovia cirkví združených v Ekumenickej rade cirkví v SR, minister školstva Dušan Čaplovič, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo a ďalší predstavitelia štátnej a verejnej správy.

Slávnostnú kázeň mal generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, ktorý v nej ocenil prínos solúnskych bratov pre našu cirkev i pre budovanie našej národnej kultúry. Zhromaždeniu veriacich sa prihovorili aj biskup Západného dištriktu ECAV Milan Krivda, biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi v SR László Fazekas a biskup Sliezskej cirkvi evanjelickej a. v. v ČR Jan Waclavek. Program služieb Božích, ktoré v priamom prenose odvysielal RTVS – Slovenský rozhlas, doplnili piesne v podaní spevokolov. Vystúpili Spojený spevokol Považského seniorátu, Detský spevokol Považského seniorátu a spevácky zbor Českobratskej cirkvi evanjelickej v Zlíne; recitoval Juraj Sarvaš; kantoroval Branislav Rybnikár z CZ ECAV Sobotište. Pred službami Božími zahral Dychový orchester zo Sliezskej cirkvi evanjelickej a. v. v ČR a po skončení služieb Božích zaspieval spevokol TRANOSCIUS z Třanovíc. Potom Predsedníctvo ECAV na Slovensku položilo veniec k pamätníku martýrov väznených na Branči.

Program slávností pokračoval o 15.30 hod. v preplnenom Evanjelickom a. v. kostole v Brezovej pod Bradlom, kde sa konal bohatý ekumenický program duchovného slova a hudby, ktorý bol venovaný 1150. výročiu príchodu solúnskych bratov na Veľkú Moravu. Na tejto časti slávností sa zúčastnil pán prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý zhromaždenie oslovil slávnostným príhovorom.

Program duchovného slova a hudby pod názvom „Sviecou mojim nohám je Tvoje slovo“ bol rozdelený do štyroch blokov: 1. Vlasť a jej vodcovia, 2. Na počiatku bolo Slovo a to Slovo bolo u Boha, 3. Pokoj medzi ľuďmi a národmi sveta, 4. Požehnanie na cestu. V programe vystúpili početné spevácke zbory zo Slovenska i z Česka, komorný sláčikový orchester aj sólisti; recitovali Alfréd Swan a Juraj Sarvaš; na organe hrala Anna Predmerská-Zúriková. Duchovný príhovor mal synodný senior Českobratskej cirkvi evanjelickej Joel Ruml; s modlitbami vystúpili predstavitelia cirkví združených v Ekumenickej rade cirkví. Programom sprevádzali domáci farári Lívia a a Ján Lichancovci.

Na záver slávností o 19.00 hod. sa konala spomienková pobožnosť pri pomníku Majstra Jána Husa, ktorý je jeho jediným pamätníkom na Slovensku. Predstavitelia zúčastnených cirkví, ako aj domáci farári položili k pamätníku vence. Duchovným slovom poslúžil zástupca synodného seniora Českobratskej cirkvi evanjelickej Pavel Kašpár. Zaspieval Mužský spevácky zbor CZ ECAV Brezová pod Bradlom. Zhromaždeniu sa prihovorila aj primátorka Brezovej pod Bradlom Eva Ušiaková.