Výročná cena S. Zocha pre Jaroslava Števove

Výročnú cenu Samuela Zocha dostal 16. 11. 2010 Jaroslav Števove in memoriam, bývalý pracovník GBÚ ECAV na Slovensku. Ocenenie prevzali jeho deti Tomáš a Barbora. Brata generálneho biskupa ECAV na slávnosti zastupovala Edita Škodová.
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo odovzdal výročné ocenenia za rok 2010 ľuďom, ktorí svojou prácou výrazne prispeli a zaslúžili sa o spoločenský a ekonomický rozvoj BSK, jeho reprezentáciu doma i v zahraničí. Na slávnosti sa zúčastnil aj predseda NR SR Richard Sulík, viacerí poslanci NR SR a poslanci BSK.

Ing. Jaroslav Števove „bol príkladom statočnosti, skromnosti a pracovitosti. Jeho život napriek nejednej ťažkosti bol naplnený činorodou prácou, verejnou angažovanosťou i príkladným osobným životom. Zanietene pracoval s mládežou a vyvíjal činnosť v Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania. Bol prvým hlavným kontrolórom BSK, vybudoval úsek kontroly, pripravoval, respektíve garantoval vytvorenie všetkých vnútorných predpisov kontroly, ktoré dovtedy neexistovali, pripravoval podklady pre legislatívne úpravy na úseku kontroly. V pozícii hlavného kontrolóra sa podieľal na budovaní BSK od samého začiatku. Aktívne pôsobil aj pri budovaní spolupráce medzi kontrolórmi samosprávnych krajov, spolupráce samosprávnych krajov a spolupráce samosprávnych krajov so štátnymi kontrolnými orgánmi, ako napríklad NKÚ“ – toľko z hodnotenia tejto osobnosti na slávnosti udelenia významného ocenenia.

V poslednom období svojho života Ing. Jaroslav Števove pôsobil na GBÚ v Bratislave ako projektový manažér a pracoval na projekte ďalšieho vzdelávania duchovných a iných projektoch.

Po prevzatí Výročnej ceny Samuela Zocha sme sa jeho detí Tomáša a Barbory spýtali, čo pre nich znamená ocenenie ich otca županom Bratislavského samosprávneho kraja.
Tomáš a Barbora Števove: „Toto ocenenie chápeme ako uznanie nielen za otcovu prácu pre Bratislavsky samosprávny kraj a evanjelickú cirkev, ale tiež jako uznanie za hodnoty a ľudský prístup, ktorý presadzoval v práci i v rodinnom živote.“

Samuel Zoch (1882 – 1928), rodák z Cerova, evanjelický a. v. farár v Modre, zakladateľ a správca sirotinca v Modre, sa pričinil aj o založenie vysokej teologickej školy. V roku 1918 stal prvým županom Bratislavskej župy po vzniku Československej republiky. Funkcie sa vzdal v roku 1919, aby sa naplno venoval práci pre evanjelickú cirkev, kde ho zvolili za biskupa Západného dištriktu.

(Viac v rubrike História – významné osobnosti).