Všeobecná pastorálna konferencia 2013

Všeobecná pastorálna konferencia  2013

173 duchovných ECAV na Slovensku sa v pondelok 22. apríla 2013 zišlo v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene na Všeobecnej pastorálnej konferencii 2013, ktorú zvolal generálny biskup Miloš Klátik.
Na úvod Všeobecnej pastorálnej konferencie poslúžila sestra farárka Zuzana Žilinčíková, vedúca BÚ ZD vo Zvolene, ktorá vo svojom duchovnom príhovore reflektovala hlavnú tému konferencie − Veda a viera.

Prvým hosťom podujatia bol RNDr. Jiří Grygar, CSc., astronóm a astrofyzik z Fyzikálneho ústavu Akadémie vied v Prahe, o. i. člen čestnej rady Českej kresťanskej akadémie (sekcie prírodných a technických vied), autor knihy O vědě a víře a mnohých ďalších. Vo svojej prednáške na tému Veda a viera predstavil vývoj vzťahu vedy a viery od stredoveku až po súčasnosť. Vo vyváženej miere poslucháčom priblížil základné astronomické poznatky z jednotlivých období a konfrontoval ich s náboženským a filozofickým ponímaním sveta i vedy. Nevyhol sa ani téme inkvizičného procesu Galilea, ani chápaniu vedy a viery v socializme. Prítomní tak mohli sami zhodnotiť stupeň vedeckého poznania i náboženského vnímania v dejinách a spolu s Dr. Grygarom dospieť k záveru, že stredovek vôbec nebol dobou temna a že oveľa väčším temnom bolo pre nás 20. storočie. Napokon sme spolu museli konštatovať, že čím viac toho poznáme, tým menej vieme, a že vedecké bádanie nás vôbec nepribližuje k okamihu, keď by sme mohli vyhlásiť, že sme svet pochopili a Pána Boha už nepotrebujeme. „Je to ako keď stojíme na koľajniciach a dívame sa na bod, kde sa spájajú,“ hovorí Dr. Grygar. „Zdá sa, že stačí kus podísť a prídeme na to miesto, ale ono nám stále uniká.“

Na konferencii sa zúčastnil aj doc. RNDr. Vladimír Bahýl, CSc., ktorý prednáša fyziku na Technickej univerzite vo Zvolene a vo Zvolenskej Slatine má vlastnú hvezdáreň, kde rád privíta všetkých záujemcov. Okrem vášnivého skúmania vesmíru je i vášnivým čitateľom Biblie, a tak spolu s Dr. Grygarom odpovedal na otázky kňazov, ktoré mali nielen vedecký, ale aj teologický rozmer. Otázky predstavovali naozaj široké spektrum ľudského záujmu od existencie mimozemšťanov až po stopy vedeckého poznania v Biblii. Obaja vedci však zdôrazňovali, že Biblia nie je učebnicou prírodovedy a že hľadať v nej podobnosti so súčasným vedeckým poznaním nie je správne.

Po obedňajšej prestávke sa účastníkom prihovorila politologička Mgr. Lucia Grešková, PhD., z Ministerstva kultúry SR, prednáškou na tému Náboženský extrémizmus na Slovensku. Hutne v nej zhrnula nekresťanské prvky, ktoré sa reálne vyskytujú v každom regióne Slovenska, aj keď v rôznej podobe a rôznej intenzite. Práve tieto majú tendenciu pôsobiť veľmi výrazne, a tak ich možno hodnotiť ako náboženský extrémizmus. Ako príklad možno uviesť satanizmus či prvky scientológie. Mgr. Grešková varuje práve pred scientológiou, pretože na rozdiel od registrovaných cirkví, ktoré svoju náuku vyučujú na školách len v rámci na to určených hodín, prvky scientológie sa neraz dostanú do vyučovania popri iných témach. Učitelia i kňazi by teda mali vedieť tieto prvky rozpoznať a eliminovať.

Záverečným požehnaním o 15.00 hod. brat generálny biskup ukončil Všeobecnú pastorálnu konferenciu 2013. Jej účastníci sa rozišli duchovne i vedomostne obohatení. Za tento prínos patrí naša vďaka Pánu Bohu, pretože z Jeho milosti sme sa mohli stretnúť, počuť hodnotné prednášky a potvrdiť slová Písma, ktoré boli mottom tejto pastorálnej konferencie: „Nebesá rozprávajú o sláve Božej“.

Foto: Edita Škodová

Galéria k článku