Veľvyslanec SRN na GBÚ

Veľvyslanec Spolkovej republiky Nemecko v SR Dr. Axel Hartmann v súvislosti so svojím očakávaným odchodom do dôchodku a ukončením svojho pôsobenia na Slovensku navštívil Generálny biskupský úrad v Bratislave.
V neformálnom rozhovore s generálnym biskupom Milošom Klátikom hodnotili roky vzájomných kontaktov. Dr. Hartmann je na Slovensku veľvyslancom od roku 2009 a za tieto roky sa aktívne zaujímal o život slovenských evanjelikov. Navštívil viaceré podujatia organizované našou cirkvou, zaujímal sa o naše cirkevné školstvo – najmä o gymnáziá s vyučovacím jazykom nemeckým.

Pán veľvyslanec, i keď už nebude vo funkcii, prijal pozvanie na Česko-slovenské evanjelické slávnosti k 1150. výročiu príchodu vierozvestcov Konštantína a Metoda, ktoré organizujeme 4. a 5. júla na Branči. Zaujímal sa aj o prípravu našej cirkvi k 500. výročiu Lutherovej reformácie a podporil snahu ECAV, aby toto výročie bolo v Slovenskej republike, podobne ako je to v Nemecku, vnímané v širšom kontexte, nielen ako sviatok jednej z menšinových cirkví, ale ako dejinná udalosť, ktorá výrazne ovplyvnila smerovanie Európy na konci stredoveku a ovplyvňuje ho do dnešných dní. Zaujala ho aj informácia o našich „trápeniach“ s opustenými a chátrajúcimi kostolmi po odsunutých nemeckých evanjelikoch, ktorých sme sa stali dedičmi. Odporučil v tejto veci aj odborné konzultácie s kultúrnym atašé Nemeckého veľvyslanectva pánom Rolandom Westebbem, ako aj Vojtechom Wagnerom, predsedom Karpatendeutscher Verein in der Slowakei v regióne Horný Spiš - Ortgemeinschaft Käsmark.