Veľký piatok v Grinave

V jednom z najmenších cirkevných zborov ECAV na Slovensku v Pezinku-Grinave sa 6. apríla 2012 na veľkopiatkových pašiových službách Božích stretli najvyšší predstavitelia našej cirkvi a štátu − Miloš Klátik a Ivan Gašparovič.
Okrem prezidenta Slovenskej republiky si kostol tohto cirkevného zboru pre modlitby, sviatočné stíšenie a zamyslenie zvolil aj minister školstva Slovenskej republiky Dušan Čaplovič, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo a primátor mesta Pezinok Oliver Solga. Týchto, ale aj ďalších hostí − rímskokatolíckeho kňaza Milana Sovu, podpredsedu Bratislavského samosprávneho kraja Martina Bertu, viceprimátora mesta Pezinok Jána Čecha − privítala v preplnenom chráme Božom miestna farárka Helena Heinrichová a veriaci tohto cirkevného zboru.

Pašiové služby Božie liturgovali okrem farárky domáceho cirkevného zboru a generálneho biskupa aj farárka Oľga Klátiková, ktorá poslúžila i čítaním pašií.

V kázni na text Iz 53, 1 − 8 generálny biskup Miloš Klátik zdôraznil: Utrpenie Pána Ježiša je zástupným utrpením. Netrpel preto, aby bol slávnym mučeníkom. On dobrovoľne a z lásky k nám trpel a umrel, aby sme my mali život. Odpykal vinu našich hriechov a tak získal pre nás u nebeského Otca odpustenie a zmierenie. Nielen zloba farizejov a veľkňazov a izraelského ľudu či zbabelosť Piláta priviedli Ježiša na kríž. Boli to aj naše hriechy, hriechy všetkých... Jeho obeť priniesla nám i celému ľudstvu nesmierne požehnanie. Martin Luther pri výklade tohto textu z Izaiášovho proroctva napísal: „Toto je najblaženejšia útecha: Jeho rany sú naším liekom. Kto teda túži po duchovnom zdraví, nech nevyhľadáva vlastné sebatrýznenie a vlastný kríž, ale nech iba hľadí na Ježiša Krista a verí; bude uzdravený a bude mať večnú spravodlivosť.“

Po službách Božích a spovedi bola prisluhovaná velebná sviatosť Večere Pánovej, v ktorej veriaci prijímajúci túto sviatosť boli znovu uistení aj v tom, že „nieto teda teraz už odsúdenia tým, čo sú v Kristovi Ježišovi“ (R 8, 1).

Po skončení služieb Božích v zborových priestoroch bývalej nemeckej evanjelickej školy vzácni hostia zotrvali v priateľských a neformálnych rozhovoroch. Pri rozlúčke im generálny biskup venoval svoju práve vydanú knihu Cestou viery o iniciatívach evanjelikov v kultúrnych dejinách Slovenska.

Na 1. a 2. slávnosť veľkonočnú brat generálny biskup poslúžil zvesťou Božieho slova v evanjelických kostoloch vo Vrbovom a Vrbovciach.

Foto: Martin Vlašič