Veľkonočné služby Božie z Čataja

Televízia TA3 na 1. slávnosť veľkonočnú v nedeľu 5. apríla 2015 odvysielala slávnostné veľkonočné služby Božie z Čataja, ktorý patrí do združeného CZ ECAV Veľký Grob – Čataj. Kázňou slova Božieho poslúžil generálny biskup Miloš Klátik; liturgoval zborový farár Pavel Kollár.
Brat generálny biskup Miloš Klátik kázal na text L 24, 1 – 12. V generálnom úvode oslovil veriacich v chráme i pri televíznych obrazovkách: „Tieto najstaršie sviatky kresťanskej cirkvi sa vždy svätili ako sviatky veľkej radosti. Veľká noc nám hovorí o veľkom a jedinečnom víťazstve života nad smrťou a toto víťazstvo nám vydobyl náš Pán a Spasiteľ Ježiš Kristus. Dnes je pre kresťanov deň víťazstva. Veľký piatok nám pripomenul, že pravdu je možné aj ukrižovať, že nespravodlivosť môže niekedy oslavovať svoj triumf. No veľkonočné ráno nám zdôrazňuje, že to všetko je len dočasné. Konečné víťazstvo je vždy tam, kde je Ježiš Kristus, teda na strane pravdy, spravodlivosti a života.“

V závere kázne brat generálny biskup veriacich povzbudil slovami: „Veľká noc nás všetkých povzbudzuje aj k tomu, aby sme sa my osobne stali svedkami, rozširovateľmi evanjelia slovami aj skutkami. ... Je preto dôležité i to, aby sme svätili tieto sviatky naozaj správne, teda kresťansky. Aby skutočnosť, že sme sa duchovne stretli s Ježišom Kristom, bola viditeľná na nás, nielen teraz, ale aj keď prídeme do svojich domácností, aj vtedy, keď sviatočné dni pominú a my budeme znovu uprostred svojich povinností, bežných starostí, problémov i radostí. Prosme Pána Boha, aby nás sviatky Veľkej noci zmobilizovali k tomu, aby sme sa stali skutočnými svedkami Ježiša Krista, a tak patrili k Jeho nasledovníkom, ktorí Mu ostanú verní po celý život, pretože Ježiš Kristus je tá Pravda, i Cesta, i Život.“

Evanjelický a. v. cirkevný zbor Veľký Grob – Čataj vznikol v r. 1786. Do r. 1936 bol Čataj fíliou Veľkého Grobu. K osamostatneniu čatajského cirkevného zboru došlo 14. júna 1936. V tom istom roku sa začalo s výstavbou nového kostola, ktorý bol posvätený 3. septembra 1939. Kostol s obdĺžnikovou loďou a poloblúkovou oltárnou časťou s rovnou strechou a vežou osadenou od lode projektoval a staval staviteľ Horák z Modry.
Zo starej zvonice, ktorá stála v strede dediny, do novopostaveného kostola priniesli dva malé zvony a jeden veľký bol zakúpený z Fischerovej zvonolejárne v Trnave. Organ od firmy Rieger bol zakúpený v r. 1949 a generálne opravený v r. 1989. V tom istom roku sa uskutočnila generálna oprava chrámu Božieho. Kostol dostal sedlovú strechu, postavilo sa oplotenie a urobila sa parková úprava.
V jednoduchom interiéri kostola sú dva veľké krištáľové lustre a štyri okná za oltárom sú vyplnené umeleckým stvárnením biblických postáv: Mojžiša, Izaiáša, evanjelistov Matúša, Marka, Lukáša a Jána a apoštolov Petra a Pavla s ich symbolmi. Čatajčania spolu s Grobčanmi postavili v r. 1975 – 1976 novú spoločnú faru vo Veľkom Grobe.

Informácia o kostole a fotografie: www.cataj.sk