Vedecké konferencie venované L. Stöckelovi

Vedecké konferencie venované L. Stöckelovi

V roku 2010 si spomíname aj na Leonarda Stöckela – významnú osobnosť slovenských dejín a evanjelickej cirkvi – humanistického vzdelanca, teológa a pedagóga. Oslavy 500. výročia jeho narodenia a 450. výročia úmrtia vyvrcholili 7. – 8. októbra v Bardejove dvoma vedeckými konferenciami.
V uvedené dni sa v Bardejove súbežne konali dve vedecké konferencie – medzinárodná vedecká konferencia s názvom Leonard Stöckel a protestantizmus v strednej Európe a medzinárodná študentská vedecká konferencia s názvom Leonard Stöckel – prvý učiteľ Uhorska.

Konferenciu s názvom Leonard Stöckel a protestantizmus v strednej Európe, v zasadačke Mestského úradu v Bardejove otvorili príhovormi biskup VD ECAV na Slovensku S. Sabol, prorektor Prešovskej univerzity P. Kónya a primátor mesta Bardejov B. Hanuščák, ktorý prevzal nad podujatím záštitu.


Stöckel bol hlboko veriaci človek. Viera bola základom jeho osobnosti. Význam tejto konferencie nespočíva v tom, že si urobíme čiarku pri kolónke podujatí, nemá to byť ani nejaká nostalgická spomienka. To, že sa vraciame do minulosti má mať požehnaný dopad na realitu nášho života. Každý pohľad dozadu, bez následného kroku dopredu je totiž patologický,“ povedal brat biskup S. Sabol.

Prínosom obidvoch konferencií by podľa prorektora P. Kónya malo byť získanie nových poznatkov o živote, diele a dobe L. Stöckela, ktoré tak ďalej posunú poznanie dejín raného novoveku a cirkevných dejín Slovenska a okolitých krajín. Referáty o Stöckelovi predniesli významné osobnosti zo Slovenska, z Maďarska, Rakúska a Česka: M. Klátik, Karl Schwarz, David Paul Daniel, Daniel Škoviera, Papp Klára, Peter Kónya, Jíří Bílý, Vasil Gluchman, Balogh Judit, Mária Petrovičová a ďalší.

Na Gymnáziu Leonarda Stöckela v Bardejove sa súčasne konala medzinárodná vedecká študentská konferencia na tému Leonard Stöckel – prvý učiteľ Uhorska. Odborné príspevky spolu s prezentáciami na nej prezentovalo takmer 60 stredoškolákov z Nórska, Nemecka, Poľska a zo Slovenska.

Oslavy ukončilo odhalenie pamätníka Leonarda Stöckela v parku pred Gymnáziom L. Stöckela. Odhalili ho primátor mesta B. Hanuščak, biskup S. Sabol a riaditeľ Gymnázia L. Stöckela M. Tribus. Trojmetrový vysoký štíhly pamätník z bieleho bulharského vápenca vysekal akademický sochár Martin Kutný. Trojmesačnú verejnú zbierku naň organizovali samotní gymnazisti. Pamätník vyjadruje všetky oblasti umenia a vzdelania, v ktorých Leonard Stöckel vynikal. Je v ňom znázornená symbolika reformačného humanistu, pedagóga, organizátora školského života, spisovateľa a aj hudobného teoretika.

Odhaleniu sochy predchádzala slávnostnou ceremónia učiteľov a študentov oblečených v dobových kostýmoch v choreografii Juraja Bochňu. Po odhalení pamätníka sprievod pokračoval na Radničnom námestí stvárnením dobových scénok zo Stöckelovho života, ktoré pripravili študenti gymnázia.

Leonard Stöckel, rodák z Bardejova, svoje mesto preslávil už v stredoveku, a to ako vynikajúci učiteľ aj teológ. Pripisuje sa mu zmodernizovanie školy v Bardejove podľa vzoru nemeckých škôl či najstarší dokument zo 16. storočia Zákony bardejovskej školy (poukazuje v nich na povinnosti učiteľov a žiakov), ale aj významný podiel na vypracovaní evanjelického vierovyznania piatich východoslovenských miest (Košíc, Prešova, Bardejova, Sabinova a Levoče) – Confesio pentapolitana.

Leonard Stöckel sa narodil v Bardejove v roku 1510, pričom presný dátum jeho narodenia nie je známy. Študoval v Bardejove, Košiciach, Wroclawe a na univerzite vo Wittenbergu. Bol žiakom Martina Luthera a Filipa Melanchtona. Po skončení štúdia do roku 1536 vyučoval v Nemecku a potom vrátil do Bardejova, kde pôsobil až do konca života. Leonard Stöckel bol všestranne aktívny, ale najviac vynikal v pedagogike a teológii. Zásluhou jeho činnosti zmodernizoval školu v Bardejove, ktorú potom navštevovali študenti z rôznych oblastí Uhorska. V najstaršom pedagogickom dokumente „Leges scholae Bartphensis“ (Zákony bardejovskej školy) spísal požiadavky na správanie študentov. Vyžadoval hlavne disciplínu, vzájomnú úctu, zákaz nočných pijatík, zdržiavanie sa na ulici po 21.00 hodine atď.

Svoje pedagogické názory uplatňoval účinným spôsobom aj prostredníctvom školských divadelných predstavení. Ako prvý v Uhorsku napísal a uvádzal školskú drámu („Historia von Susanna“). Mal veľmi dobré hudobné vzdelanie a bol aj autorom prvej známej učebnice hudby u nás.


Foto: M. Kováčiková

Zdroj: Martina Kováčiková, EPST

Galéria k článku