Valné zhromaždenie Tranoscia, a. s., 2015

Voľby nových členov predstavenstva a dozornej rady boli jedným z hlavných bodov valného zhromaždenia spoločnosti Tranoscius, a. s. Konalo sa 30. apríla 2015 v zasadačke Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši.
Rokovanie sa tento rok netýkalo len hodnotenia uplynulého roku, ako sa to štandardne deje na každoročnom stretnutí akcionárov, ale nepriamo aj hodnotenia celého štvorročného funkčného obdobia orgánov spoločnosti. Okrem uzávierky hospodárenia za rok 2014 tak boli do programu zaradené aj voľby nových členov predstavenstva a dozornej rady. Výsledky hospodárenia za uplynulý rok zhodnotili vo svojom vystúpení predseda predstavenstva Dušan Vagaský, riaditeľ spoločnosti Ľubomír Turčan a svoje stanovisko k ročnej závierke predniesla aj dozorná rada. Ako na valnom zhromaždení podotkol predseda predstavenstva, „spoločnosť už niekoľko posledných rokov po sebe vykazuje pozitívne hospodárske výsledky, ktoré sú v celej histórii spoločnosti celkom výnimočné“. Spomenul i situáciu spred niekoľkých rokov, keď straty budili obavy akcionárov a cirkvi, či Tranoscius vôbec prežije aj v 21. storočí.

Na margo dobrých hospodárskych výsledkov Tranoscia predseda predstavenstva Dušan Vagaský uviedol, že nie sú len výsledkom pôsobenia tohto predstavenstva, ktoré končí svoju činnosť, ale správne nasmerovanie bolo urobené už minulým predstavenstvom. „A treba tiež povedať, že leví podiel na týchto výsledkoch má samotná ECAV na Slovensku a koncepčné rozhodnutia už zo začiatku prvého volebného obdobia terajšieho generálneho biskupa, ktorý systematicky pracoval na tom, aby prázdny trh učebníc evanjelického náboženstva bol naplnený učebnicami pre všetky ročníky základných a stredných, štátnych a cirkevných škôl a aby tlač učebníc evanjelického náboženstva pre školy bola objednaná práve v Tranosciu. Stojí za tým mravčia práca školského oddelenia Generálneho biskupského úradu ECAV, Školského výboru ECAV, autorov, ilustrátorov a recenzentov napísaných učebníc, ako aj zamestnancov Tranoscia, ktorí nakoniec učebnice ,vyrobili´ a odovzdali do užívania. Aj preto bolo správne rozhodnutie predstavenstva spoločnosti poďakovať sa tomuto kolektívu udelením Ceny Ľudovíta Šenšela, ktoré sa udialo na minuloročných IV. evanjelických cirkevných dňoch v Spišskej Novej Vsi.“

Dobré hospodárske výsledky v minulom roku umožnili realizovať viaceré opravy a údržby majetku Tranoscia a z vykázaného zisku posilniť nielen rezervný fond spoločnosti, ale aj sociálny fond zamestnancov, a to nad povinný limit.

Predstavenstvo a. s. postupne realizuje hlavné zámery z Koncepcie rozvoja spoločnosti na roky 2013 až 2016, ktorá bola prijatá valným zhromaždením v roku 2013. Z odpočtu realizovaných úloh možno stručne pripomenúť najdôležitejšie momenty. Podarilo sa rozšíriť a zmluvne zabezpečiť nové oblasti spolupráce Tranoscia s ECAV. Dodatok zmluvy, schválený nielen Predstavenstvom Tranoscia, a. s., ale aj Generálnym presbyterstvom ECAV na Slovensku, bol neskôr doplnený obojstranne odsúhlaseným štatútom spoločne organizovanej literárnej a hudobnej súťaže Tranovského Mikuláš.

Rozšíril sa rozsah Evanjelického posla spod Tatier o štyri strany. Za zvýšenú cenu tohto týždenníka, ktorá bola vyvolaná predovšetkým nákladmi na poštovné, tak čitatelia dostanú viac tlačených informácií.

Dušan Vagaský spomenul i fakt, že sa zorganizoval druhý ročník Stretnutia evanjelických umelcov, na ktorom bolo založené Občianske združenie Besednica priateľov Tranoscia. Zaviedlo sa v skúšobnom ročníku občasné vydávanie literárnej prílohy EPST pod názvom Ozveny. V spolupráci s výborom misie sa doplnilo vydávanie časopisu
o prílohu – pracovné listy, ktoré sú určené pre detské besiedky. Obnovili sa kontakty s Ekumenickou radou cirkví v SR a spolupráca pri vydávaní a distribúcii časopisu Dúha v ostatných nekatolíckych cirkvách. Boli tiež zadané pokyny pre vykonanie marketingového prieskumu a vo výberovom konaní bola na realizáciu tohto prieskumu vybratá profesionálna firma.

Predstavenstvo spoločnosti Tranoscius akceptovalo podnet z dozornej rady a pripravilo na valné zhromaždenie návrh na novelizáciu stanov akciovej spoločnosti, do ktorých sa premietli skúsenosti z doterajšieho fungovania orgánov spoločnosti. Aj keď napokon tieto stanovy nezískali potrebnú podporu zo strany akcionárov, hlavné problémy boli pomenované a – ako povedal predseda predstavenstva: „Verím, že akcionári sa k návrhu v budúcnosti ešte vrátia, pretože fungovanie Tranoscia v konkurenčnom prostredí iných vydavateľstiev a kníhkupectiev potrebuje profesionalizáciu riadiacich štruktúr, operatívnosť v rozhodovaní a plné nasadenie členov predstavenstva nezaťažených inými povinnosťami v cirkvi.“

Keďže nové stanovy neboli schválené, voľby do orgánov spoločnosti sa uskutočnili podľa ustanovení pôvodných a stále platných stanov akciovej spoločnosti. Do trojčlennej dozornej rady na nové štvorročné obdobie boli nanovo zvolení doterajší členovia Ján Blcháč a Svetozár Gavora a „staronovým“ členom dozornej rady je aj generálny biskup Miloš Klátik. Do predstavenstva boli zvolení riaditeľ Tranoscia Ľubomír Turčan, Viktor Čop, ktorý do predstavenstva prešiel z pozície člena dozornej rady, biskup Západného dištriktu Milan Krivda; novými členmi sa stali vrcholový manažér Jaroslav Mervart, generálny dozorca Imrich Lukáč a právnik Martin Cibula. Predsedom predstavenstva zostáva do budúceho valného zhromaždenia Dušan Vagaský.

„Ďakujeme všetkým funkcionárom a zamestnancom Tranoscia za vykonanú prácu a novozvoleným členom orgánov prajeme hojnosť Božieho požehnania a múdrosť pri rozhodovaní a riadení nášho Tranoscia,“ uzavrel predseda predstavenstva.