V Lubine na pamiatku J. Ľ. Holubyho

Pri príležitosti 175. výročia narodenia lubinského rodáka, kňaza, botanika, historika a etnografa Jozefa Ľudovíta Holubyho sa 27. marca 2011 konali v lubinskom chráme Božom slávnostné služby Božie. Kázňou poslúžil generálny biskup Miloš Klátik.
Brat generálny biskup Mgr. M. Klátik, PhD., vo svojej kázni (Ž 25,15 a L 12, 27 – 28) zdôraznil, že „oči veriaceho kresťana by mali byť vždy upreté na Hospodina, či už je to zrak vnútorný, duchovný, ktorý poznáva Stvoriteľa, alebo aj zrak telesný, ktorým poznáva Stvoriteľove dielo. Je životne dôležité, aby naše oči boli vždy upreté na Hospodina, na Pána Ježiša Krista, ktorý pre našu záchranu pretrpel kríž, umrel, ale aj vstal z mŕtvych, žije a kraľuje naveky. Túto pravdu o Božej láske a dobrote poznal a zvestoval aj ten, ktorého si dnes spolu pripomíname: Jozef Ľudovít Holuby. Poznal ju z Knihy života – Písma svätého a aj z Božej prírody ako vedec, botanik.“

Na službách božích liturgovali Mgr. M. Kubík, emeritný senior POS, Mgr. O. Klátiková, Mgr. I. Rubaninská zo Bziniec pod Javorinou a Mgr. J. Drottnerová zo Zemianskeho Podhradia. Zásluhu na dôstojnom a dobre organizovanom programe má domáca sestra farárka – seniorka POS Mgr. E. Juríková, zborový dozorca Ing. M. Golány a starosta obce Ing. M. Beňatinský. K dôstojnosti služieb Božích prispeli spevokoly z CZ Zemianske Podhradie, domáci spevokol a deti básňami aj piesňou. Spomienku na J. Ľ. Holubyho si prítomní vypočuli od Ing. Oľgy Hrabovskej (pozri v rubrike História - Významné osobnosti).

Veľkej pocty a uznania sa dostalo nášmu cirkevnému zboru a obci Lubina, keď doc. RNDr. K. Erdelský v zastúpení Slovenskej botanickej spoločnosti pri SAV odovzdal predsedníctvu cirkevného zboru a starostovi obce Holubyho pamätnú medailu.

Na slávnostných službách Božích sa zúčastnili potomkovia rodu Holubyovcov – PhDr. Z. Žarnovická s dcérou, rodinu Erdelských zastupoval doc. RNDr. K. Erdelský, prof. doc. Ing. L. Gulan, PhD., zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Ing. Halinárová, poslankyňa TSK, starostovia a hostia okolitých obcí, rodáci a početné domáce obyvateľstvo.

Pamiatku na nášho vzácneho rodáka, ktorého zásluhou sa stalo Slovensko známe vo svete, sme si zachovali v našich publikáciách Lubina 1392 – 1992 a Lubina 1392 – 2002. V našom múzeu máme izbu J. Ľudovíta Holubyho. S úctou a pocitom hrdosti si pripomíname jeho výročia na slávnostných bohoslužbách. Pred piatimi rokmi – pri 170. výročí – lubinský CZ vyjadril túžbu rekonštruovať jeho rodný dom – starú faru. V nej bude aj pamätná izba venovaná nášmu významnému rodákovi. Pri príležitosti osláv 175. výročia narodenín J. Ľ. Holubyho starosta obce Ing. M. Beňatinský venoval do pamätnej izby prvý exponát – vydarený portrét J. Ľ. Holubyho od Miroslava Ostrovského.

Na tohtoročných slávnostných službách Božích sme mohli s hrdosťou povedať že naša lubinská stará fara – vďaka obetavosti, úsiliu i milodarom našich cirkevníkov – prešla veľkými rekonštrukčnými zmenami. Čaká nás síce ešte veľa práce, ale veríme, že za Božej pomoci a požehnania, za obetavého prístupu cirkevníkov i rodákov čoskoro bude slúžiť svojmu účelu.