U prezidenta SR k oslavám Cyrila a Metoda

Na pozvanie prezidenta SR Ivana Gašparoviča sa v Prezidentskom paláci 4. júna 2012 stretli predstavitelia štátu, cirkví, zástupcov samosprávy a spoločenských inštitúcií v súvislosti s prípravou osláv 1150. výročia príchodu vierozvestcov Konštantína − Cyrila a Metoda na naše územie.
Oslavy v roku 2013 sa uskutočnia pod záštitou prezidenta republiky Ivana Gašparoviča pod názvom „Na počiatku bolo Slovo a toto Slovo bolo Boh“. Ivan Gašparovič charakterizoval oslavy ako „udalosť historického významu, významu pre cirkev, vierovyznanie, vzdelanie, ale aj národné povedomie a štátoprávne vedomie“.

Cyrilometodské slávnosti sa začnú už 5. júla 2012 a vyvrcholia v roku 2013 na 1150. výročie príchodu vierozvestcov na Veľkú Moravu. Prezident zdôraznil ako základ osláv štyri podujatia: oslavy v Nitre s vystúpením prezidenta, slávnostná schôdza NR SR s vystúpením predsedu parlamentu, slávnosť na hrade Devín s vystúpením predsedu vlády a koncert v SND s vystúpením ministra kultúry.

Predstavitelia štátu a cirkví sa dohodli na zriadení odbornej komisie, ktorá bude mať na starosti prípravu osláv vierozvestcov Cyrila a Metoda. Bude v nej po jednom zo zástupcov jednotlivých zúčastnených strán.

Za ECAV na Slovensku a za Ekumenickú radu cirkví v SR sa na porade zúčastnil generálny biskup Miloš Klátik. Vo svojom príhovore zdôraznil, že oslavy si vyžadujú ekumenický rozmer, lebo ECAV na Slovensku a ďalšie cirkvi ERC v SR tiež stavajú na cyrilometodskej tradícii a tiež sa zapájajú do osláv príchodu Konštantína − Cyrila a Metoda na naše územie, ktoré si každoročne pripomíname 5. júla na stretnutí evanjelikov na Branči.

Aj my evanjelici oceňujeme význam misie solúnskych bratov pre šírenie kresťanstva na našom území a často citujeme prvé slová Konštantínovho prekladu Evanjelia podľa Jána 1, 1: Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a Boh bol to Slovo. Kresťanstvo síce priniesli na Veľkú Moravu už nemeckí kňazi, ale až po Konštantínovom preklade bohoslužobných kníh do jazyka veľkomoravského ľudu mohlo slovo Božie prenikať do myslí a sŕdc ľudí a zasievať v nich pravú vieru v Trojjediného Pána Boha. Na požiadavku zrozumiteľnosti pri hlásaní slova Božieho úzko nadväzuje naša reformácia, keď Dr. Martin Luther prekladom Biblie do nemčiny sprístupnil slovo Božie širokým vrstvám ľudu.

Na pracovnom stretnutí sa zúčastnil aj predseda vlády Róbert Fico a minister kultúry Marek Maďarič, apoštolský nuncius Svätej stolice na Slovensku Mons. Mario Giordana, bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský a ďalší hostia.