Trojpartnerstvo sa stretlo v nemeckej Gothe

Trojpartnerstvo sa stretlo v nemeckej Gothe

Augustiánsky kláštor v meste Gotha v Durínsku sa v dňoch 21. – 24. septembra 2010 stal miestom živého a inšpirujúceho stretnutia členov ECAV na Slovensku s bratmi a sestrami z partnerských evanjelických cirkví vo Württembersku a Strednom Nemecku.
V utorok a stredu (21. – 22. 9.) sa konali rozhovory Stáleho výboru Trojpartnerstva; od stredy večera potom nasledovali spoločné študijné dni na tému chudoby a spoločenského vylúčenia.

Užšie rokovanie Stáleho výboru Trojpartnerstva hodnotilo spoločné akcie a stretnutia v rámci jednotlivých cirkví v uplynulom období od zasadnutia vo Veľkom Slavkove na Slovensku v novembri 2009 a pripravilo plán na nasledujúci rok. Brat generálny biskup Miloš Klátik a zástupcovia našej diakonie a synody sústredili v rozhovoroch pozornosť na slávnosti spojené s 400. výročím Žilinskej synody, ktoré sa konali t. r. v Žiline, a na prípravu študijných dní v súvislosti s 20. výročím Evanjelickej diakonie, ktoré by sa mali konať na budúci rok na Slovensku.

V stredu večer sa 12-členné spoločenstvo rozrástlo na takmer 30 účastníkov zo všetkých troch cirkví. Tí v nasledujúcich dňoch v rozhovoroch podrobnejšie rozoberali podnety k téme chudoby a spoločenskej izolácie, ktoré vo svojej vstupnej prednáške priniesla sociologička Ines Nößler z Neustadtu. Súčasťou programu študijných dní bola aj návšteva dielní pre telesne i psychicky postihnutých ľudí, ktoré vedie nemecká diakonia v Mechterstedte, oboznámenie sa so starostlivosťou, ktorú títo ľudia majú v priľahlom ubytovacom zariadení, spoznávanie realizácie myšlienky domu ako miesta stretávania viacerých generácií vo Waltershausene.

Spoločné večerné i ranné pobožnosti v kaplnke kláštora prebudovaného na konferenčné centrum prispievali k prehĺbeniu spoločenstva, v ktorom najpočetnejšia bola práve naša skupina zo Slovenska.

Detlef Harland, jeden z domácich organizátorov, pri pobožnosti, ktorú viedol, použil obraz živej siete – siete zloženej s ľudí, ktorí sú previazaní vzájomným záujmom, podnetnými cieľmi a tvorivým prístupom k spoločnej budúcnosti. Trojpartnerstvo našich cirkví pri účasti konkrétnych jednotlivcov umožňuje takúto sieť vytvárať.