Tranoscius má nového predsedu predstavenstva – Dušana Vagaského

Valné zhromaždenie Tranoscia, a. s., sa uskutočnilo 27. apríla 2012 v zasadačke Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši. Zvolilo nového predsedu predstavenstva a vyjadrilo sa aj k ostrému tlaku predstavenstva spoločnosti, ktorému čelí Evanjelický posol spod Tatier už takmer rok.
Valné zhromaždenie, tak ako každý rok, schválilo účtovnú uzávierku za rok 2011 a správy riaditeľa, Predstavenstva a Dozornej rady Tranoscia, a. s., ktoré skonštatovali predovšetkým to, že ekonomika spoločnosti, jej hospodárenie, edičná i obchodná politika a naštartované tendencie k efektívnosti sú vzhľadom na pretrvávajúcu hospodársku krízu uspokojivé. V správach, ale aj v diskusii k správam bol vyslovený apel na štatutárov, riadiacich pracovníkov a ich prostredníctvom i na všetkých ostatných zamestnancov, aby neustávali v úsilí odhaľovať nedostatky v efektívnosti svojej práce a v ich odstraňovaní.

Predstavenstvo pracovalo celý rok bez predsedu, pričom mu predsedal Ján Bakalár, zborový farár CZ Prešov. Za nového predsedu predstavenstva bol preto zvolený Dušan Vagaský, riaditeľ Generálneho biskupského úradu v Bratislave. Získal dôveru viac než dvoch tretín platných hlasov akcionárov. Pred voľbou predniesol svoj programový zámer. Sľúbil tiež, že v duchu Augsburského vyznania a Božieho slova bude riešiť aj „bežné problémy“ v spoločnosti Tranoscius. V neposlednom rade vyslovil uznanie práci zamestnancov Tranoscia. „V bratoch a sestrách je najväčší dar, ktorý nedostaneme ani zo škôl, ani od personálnych agentúr, ale od ľudí obdarených darmi pre túto prácu. Treba im preto vytvárať ľudské podmienky, aby mohli zo svojich darov ďalej rozdávať,“ povedal.

Valné zhromaždenie sa nevyhlo ani téme Evanjelického posla spod Tatier. Vecná rovina tohto dnes už takmer ročného sporu sa vedie hlavne o tom, či má EPST informovať aj o problémoch v cirkvi otvorene, teda tak, ako to robí v súčasnosti, alebo nie. Za zástancov otvorenosti sa asi najvýstižnejšie vyjadril emeritný biskup Ján Midriak, ktorý povedal, že súčasné smerovanie EPST k väčšej otvorenosti je správne a že aj najvyšší cirkevní hodnostári si musia zvyknúť na kritiku. Citoval príklady z minulosti, keď aj osobnosti ako Martin Rázus a Juraj Janoška museli čeliť ďaleko ostrejšej názorovej konfrontácii, ako je tá, ktorá sa dnes občas vyskytne v Posle. Za kritikov súčasného smerovania EPST sa vyjadril člen predstavenstva Slavomír Sabol, biskup Východného dištriktu. Považuje štýl Posla za konfrontačný a tvrdí, že z Posla sa stáva „bulvár“. Kritici tiež tvrdili, že podobný je názor „väčšiny“, argumentujúc nespokojnými reakciami vo svojom okolí.

Že sa títo kritici otvorenosti mýlia, teda určite aspoň pokiaľ ide o vnímanie sporu väčšinou akcionárov, sa ukázalo po tom, ako valné zhromaždenie odsúhlasilo uznesenie, že „sa nestotožňuje s vyjadrením brata biskupa VD S. Sabola a bratov M. Šafranka a J. Velebíra, že EPST sa bulvarizuje“.

S biskupom VD Sabolom a väčšinovým hlasom predstavenstva, ako ani s neustálou snahou o zasahovanie do práce redakcie Posla sa nestotožňuje ani Dozorná rada Tranoscia a členovia Predstavenstva Tranoscia, a. s., biskup ZD Milan Krivda a riaditeľ spoločnosti Ľubomír Turčan.

Evanjelický posol, č. 19, 9. 5. 2012