Tradičné prijatie u prezidenta SR 2016

Generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik sa vo štvrtok 14. januára 2016 zúčastnil na tradičnom novoročnom prijatí zástupcov cirkví a štátom registrovaných náboženských spoločností v Prezidentskom paláci v Bratislave.
Tradičné novoročné prijatie sa nieslo v znamení spolupatričnosti. Pán prezident vo svojom príhovore povedal, že žijeme v ťažkej dobe, v ktorej mier a pokojné spolužitie medzi ľuďmi nie sú samozrejmosťou. Upozornil, že Európou sa opäť šíri strach, nepriateľstvo, dokonca nenávisť, a to aj prostredníctvom médií či politiky. Jednoznačne odsúdil výroky, ktoré spájajú komunitu moslimov so strachom. Zdôraznil, že Európania nesmú zabúdať na zásady humanizmu a vyzval zástupcov cirkví a náboženských spoločností, aby cirkvi pokračovali vo svojej úlohe a šírili medzi ľuďmi humanizmus, dobro, lásku a odpustenie.

Generálny biskup Miloš Klátik pozdravil pána prezidenta v mene Ekumenickej rady cirkví v SR a osobitne v mene ECAV na Slovensku. Spomenul dôležité výročia, ktoré si pripomenieme v tomto roku, napr. 470. výročie Prešovskej synody, 200. výročie narodenia J. M. Hurbana, 150. výročie úmrtia superintendenta Karola Kuzmányho, ako i V. evanjelické cirkevné dni u dolnozemských Slovákov v Békešskej Čabe s cieľom povzbudiť našich krajanov v zahraničí a zdôrazniť našu spolupatričnosť, či 500. výročie reformácie v roku 2017. Zdôraznil, že kresťania sa nemôžu ľahostajne pozerať na to, čo sa deje okolo nich, lebo všetci nesieme zodpovednosť za to, akým spôsobom sa prejaví naša viera vo vzťahu k ľuďom, ktorí potrebujú pomoc, napr. k ľuďom na okraji spoločnosti a migrantom. Uviedol, že Predsedníctvo ECAV iniciovalo spracovanie projektu Adopcia rodín utečencov cirkevnými zbormi ECAV na Slovensku a pre rodiny utečencov bolo na prechodné obdobie vyčlenené misijné centrum vo Veľkom Slavkove. „Naša zodpovednosť sa musí prejaviť v postojoch, rozhodovaní a konaní vo všetkých sférach nášho osobného, pracovného i spoločenského života. A preto v roku parlamentných volieb v našej vlasti chceme zvlášť apelovať na zodpovednosť vládnych a politických činiteľov. Ich rozhodnutia musia mať zaiste aj pragmatický charakter, ktorý vyplýva z danej situácie, ale súčasne by mali byť v súlade s nadradenými duchovnými a mravnými princípmi,“ povedal generálny biskup vo svojom príhovore.

Na stretnutí sa prihovorili aj arcibiskup Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie (katolíckych) biskupov Slovensku, a predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike Igor Rintel.

Foto: www.prezident.sk