Teologické dni MLB v St. Pöltene

V dňoch 10. – 12. 10. 2011 sa v rakúskom St. Pöltene konali pod vedením Dr. R. Stahla Teologické dni Martin-Luther-Bundu na tému „Čo sa deje vo Večeri Pánovej?“. Zúčastnili sa na nich aj generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik a dekan EBF UK Ľubomír Batka.
K uvedenej téme odznela prednáška prof. Folkersa Siegerta z Münsteru Základy teológie Večere Pánovej. Od historického Ježiša ku Lutherovmu vyznaniu Večere Pánovej; ako aj prednáška prof. Dorothey Sattlerovej z Münsteru pod názvom Teológia Večere Pánovej a prax z rímskokatolíckej perspektívy; prednášku emer. prof. Ulricha Kühna z Lipska Teológia Večere Pánovej v luteránskej tradícii nahradila prednáška emer. biskupa Evanjelickej a. v. cirkvi v Maďarsku Janosa Ittzésa o novej agende a liturgickej obnove v Maďarsku. Vrchný cirkevný radca Hans Krech z Hemmingenu, pripravovateľ agendy pre Zjednotené luteránske cirkvi v Nemecku, hovoril o praktických otázkach spojených so slávením Večere Pánovej dnes v prednáške s názvom Večera Pánova naplnená životom. Praktické výzvy našej doby.

Teologické dni ukončila prednáškou emer. prof. Waltera Sparna z Erlangenu Večera Pánova ako obetná hostina a prostriedok zmierenia v dnešnom kultúrnom svete, za ktorou nasledovala živá diskusia a záverečné zhodnotenie celého stretnutia.

Konferencia znovu jasne ukázala, že evanjelická teológia má čo povedať k téme významu a chápania sviatosti Večere Pánovej.