Synoda SECAV zvolila nového biskupa

Členovia XXIX. riadnej synody Sliezskej cirkvi evanjelickej a. v. v ČR na zasadnutí 14. októbra 2011 v Českom Tešíne zvolili nového biskupa − Jana Wacławeka. Na zasadnutí sa ako hosť zúčastnil aj generálny biskup Miloš Klátik.
Generálny biskup pozdravil synodálov aj nového biskupa SECAV v mene ECAV na Slovensku. Pri príležitosti 200. výročia narodenia Michala Miloslava Hodžu predniesol synodálom aj prednášku o tejto významnej osobnosti slovenského národa, evanjelickom farárovi, ktorý v Tešíne našiel útočisko, keď musel v roku 1867 odísť do exilu zo svojho dlhoročného pôsobiska v Liptovskom Mikuláši. V Tešíne M. M. Hodža žil až do svojej smrti 26. marca 1870.

Jan Wacławek nastúpi na post biskupa po emeritnom biskupovi Stanislavovi Piętakovi, ktorý v marci 2011 odišiel na dôchodok. Za námestníka biskupa bol zvolený Tomáš Tyrlík a za náhradníka ordinovaného člena Cirkevnej rady Roman Raszka. Bola zvolená aj také Dozorná rada Sliezskej diakonie.

Jan Wacławek v roku 1978 absolvoval Slovenskú evanjelickú bohosloveckú fakultu v Bratislave. V rokoch 1980 − 1989 pôsobil ako farár v Orlovej, potom až do súčasnosti v Návsí. V rokoch 1993 − 1998 bol seniorom Horného seniorátu SCEAV a po zmene organizačnej štruktúry sa stal seniorom Jablunkovského seniorátu SCEAV. Od roku 2000 do 2010 bol aj predsedom predstavenstva Sliezskej diakonie a od roku 2006 je členom cirkevnej rady SCEAV. Od 2006 až doteraz vykonával funkciu námestníka biskupa SCEAV. Pôsobil aj ako lektor dogmatiky na oddelení kresťanskej výchovy Katedry spoločenských vied Pedagogickej fakulty Ostravskej univerzity.