Sviatok v CZ ECAV Považská Bystrica

V CZ ECAV Považská Bystrica si 5. 9. 2010 pripomenuli 70. výročie položenia základného kameňa modlitebne. Zároveň sa konala posviacka novej veže a zvonov i obnovených priestorov kostola i zborového domu, ktorú vykonal brat senior TUS Jozef Havrila. Kázňou slova Božieho poslúžil generálny biskup Miloš Klátik.
V kázni na text Ž 84, 2 – 3. 5 – 6. 12 – 13 brat generálny biskup zdôraznil, že téma 14. nedele po Svätej Trojici nám pripomína, že vďačnosť je ovocím Ducha. „Aj dnes máme veľa dôvodov ďakovať Pánu Bohu, osobitne za túto modlitebňu, za všetky vypočuté modlitby, za zdar pri obnove tejto modlitebne, za novú vežu i zvony, ktoré vás budú volať na služby Božie,“ povedal v úvode a potom krátko priblížil cirkevného zboru: „Vznikol v druhej polovici 16. storočia. Jeho prvým farárom bol Pavel Panonius (1570 – 1580). Po ňom to boli ďalší jedenásti bratia farári. Jeden z nich – Samuel Pavlinus bol aj seniorom Hornotrenčianskeho seniorátu (1590 – 1612). Posledným duchovným pastierom v tomto období bol Ján Buriš – Varinský (1706 – 1709). To už bolo obdobie protireformácie. V roku 1709 samostatný cirkevný zbor zanikol. Až v roku 1934, po 225 rokoch, sa utvoril CZ ako dcérocirkev Púchova. Od roku 1954 je v Považskej Bystrici samostatný CZ. Jeho prvým farárom bol Ján Bajcár (1949 – 1972). A už v r. 1940 bol položený základný kameň pre Cirkevný dom s modlitebňou. V tom čase bola vojna, no napriek tomu bola táto modlitebňa postavená v roku 1943.“

Z programu služieb Božích sa dozvedáme, že zborový dom s modlitebňou bol postavený vďaka výnimočnému úsiliu brata farára Petra Škodáčka, ktorého neskôr väznili za vieru v komunistických táboroch. Od roku 1954 tu postupne pôsobili Ján Bajcar, Jaroslav Moncoľ, Miloslav Blaho, Jaroslav Otepka a od 1. 12. 2009 Ľubomír Marcina. Pod jeho vedením sa uskutočnila generálna oprava zborového domu, výmena zariadenia, ako aj nadstavba kostolnej veže.

Na slávnostných službách Božích sa zúčastnil aj brat senior v. v. Miloslav Blaho a bratia farári z okolitých cirkevných zborov: Peter Fabok, Ondrej Rišiaň a Miroslav Eštok. Program doplnilo vystúpenie mužského speváckeho zboru z CZ ECAV Záriečie. Po zaspievaní evanjelickej hymny Hrad prepevný bola odhalená pamätná tabuľa ThB. Petrovi Škodáčkovi a úplne na záver zazneli nové zvony.