Stretnutie s s ústavnými činiteľmi na GBÚ

Tradičné novoročné stretnutie Predsedníctva ECAV na Slovensku s ústavnými činiteľmi z radov evanjelikov sa tentoraz konalo vo vynovených priestoroch Generálneho biskupského úradu 9. februára 2011.
Pozvanie prijali páni poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Dušan Čaplovič, Pavol Kubovič, Mojmír Mamojka, Dušan Muňko, Peter Osuský, Ľubomír Petrák, Rudolf Púčik, Ján Senko a Anna Vitteková, ako aj riaditeľ cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR Ján Juran. Z pracovných dôvodov sa na stretnutí nezúčastnili pán minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolt Simon, páni poslanci NR SR Jaroslav Baška, Peter Zajac, Miroslav Beblavý a generálna riaditeľka sekcie MV SR Anna Kráľová. Na stretnutí sa zúčastnili aj dištriktuálny biskup ZD Milan Krivda a dištriktuálny dozorca ZD Vladimír Daniš, dištriktuálny dozorca VD Ján Brozman a riaditeľ GBÚ Dušan Vagaský. Dištriktuálny biskup Slavomír Sabol bol služobne v SRN.

Na úvod sa konala krátka pobožnosť v modlitebni GBÚ, kde sa brat generálny biskup Miloš Klátik pomodlil a prečítal text z Písma svätého. Všetci spoločne zaspievali pieseň „Bože veľký, milostivý“. Pri prestretom stole vzácnych hostí privítal brat generálny dozorca ECAV Pavel Delinga. Ide o prvé takéto stretnutie v ich volebnom období, no „podobné stretnutia sa konajú pravidelne asi od roku 1996, aby sme sa navzájom poinformovali o najdôležitejších udalostiach v cirkvi a štáte,“ povedal brat generálny dozorca.

Brat generálny biskup oboznámil poslancov s hlavnými podujatiami našej cirkvi v tomto roku a pozval ich na hlavné služby Božie do Komárna v rámci medzinárodného projektu Podunajská vlna mieru na záver Desaťročia proti násiliu, ako aj na oslavy 200. výročia narodenia evanjelického farára a národovca Michala Miloslava Hodžu, ktoré budú 25. septembra v Mošovciach, matkocirkvi jeho rodiska Rakše. Informoval aj o medzinárodnom stretnutí evanjelikov v Drážďanoch, na ktorom bude participovať aj naša cirkev. Brat dištriktuálny biskup Milan Krivda pozval poslancov na Dištriktuálny deň ZD na Branči a brat dištriktuálny dozorca Ján Brozman zas na Dištriktuálne dni VD v Liptovskom Mikuláši.

Pán poslanec Čaplovič v diskusii hovoril o podpore evanjelického cirkevného školstva a poslanec Osuský o problematike teologických fakúlt na našich vysokých školách. Rozsiahla diskusia sa rozprúdila o problematike reštitúcií, v ktorých mnohé, najmä malé cirkevné zbory nedostali naspäť svoje majetky. Znovuotvorenie reštitúcií však poslanci nevidia ako priechodné. Ďalej hovorili o otázkach vzťahu cirkvi a štátu, pričom zdôraznili významnú úlohu cirkvi, ktorá pôsobí v prospech celej našej spoločnosti.