Stretnutie s rektorom Trnavskej univerzity

Generálny biskup Miloš Klátik prijal na generálnom biskupskom úrade v Bratislave rektora Trnavskej univerzity prof. doc. JUDr. Mareka Šmida, PhD., ktorého inaugurácia sa uskutočnila v novembri minulého roka.
Pán rektor prejavil záujem o osobné stretnutie s bratom generálnym biskupom, ktoré sa napokon uskutočnilo 20. januára 2012. V dvojhodinovom rozhovore si vymenili názory na rôzne otázky života cirkvi, cirkevných škôl, ako aj nášho vysokého školstva, najmä Teologickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave so sídlom v Bratislave a Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Trnavská univerzita v Trnave je jedna z najstarších univerzít na Slovensku. Bola založená v roku 1635 kardinálom Pázmaňom. Mala 4 fakulty: teologickú, umenia, právnickú a lekársku. Stala sa známou aj vďaka hvezdárni zriadenej Maximiliánom Hellom, univerzitnou knižnicou, záhradami a divadlom. Existovala 142 rokov; v roku 1777 bola presťahovaná do Budína.
Trnavská univerzita bola obnovená zákonom SNR č. 191/1992 k 25. 3.1 992 a znovu otvorená k 1. 7. 1992. Akademický senát TU zriadil 1. 9. 1992 Fakultu humanistiky a Pedagogickú fakultu; Fakulta ošetrovateľstva a sociálnej práce bola založená v r. 1994 (v r. 1998 sa zmenil jej názov na Fakultu zdravotníctva a sociálnej práce). V r. 1997 bola zriadená Teologická fakulta TU so sídlom v Bratislave a 1. 10. 1998 Právnická fakulta TU.
Trnavská univerzita sa hlási k princípom Veľkej Charty európskych univerzít, ktoré obhajujú pre univerzity ich plnú nezávislosť od politickej a ekonomickej moci, ich slobodu uskutočňovať výskum a vyučovať. Trnavská univerzita obhajuje kresťanské princípy, chce chrániť morálne a duchovné hodnoty, vychovávať v duchu ekumenizmu, spolupracovať s univerzitami, výchovnými a vedeckými ústavmi v Slovenskej republike a v zahraničí. Trnavská univerzita nadviazala kontakty nielen s univerzitami v SR, ale aj s 13 univerzitami v zahraničí (v Česku, Nemecku, Veľkej Británii, Taliansku, Švédsku, USA, Poľsku, Maďarsku), s ktorými sa vyvinula spolupráca na dobrej úrovni.