Stretnutie s primátorom Lipt. Mikuláša

Primátora Lipt. Mikuláša MUDr. Alexandera Slafkovského prijal generálny biskup M. Klátik 8. 2. 2011 na GBÚ. Na stretnutí bola hlavná ekonómka M. Stašiniaková ako členka Predstavenstva Tranoscia, a. s., a tajomníčka pre školy D. Veselá.
Na stretnutí hovorili o Evanjelickej spojenej škole v Liptovskom Mikuláši a jej postavení v rámci škôl mesta, ako aj o historickej knižnici Tranoscia. Brat generálny biskup požiadal pána primátora o personálnu pomoc pri spracovaní a uchovaní tejto knižnice, ktorá predstavuje veľkú hodnotu nielen pre cirkev, ale aj pre mesto Liptovský Mikuláš.

Pán primátor sa zaujímal aj o koncepciu osláv 200. výročia narodenia Michala Miloslava Hodžu, evanjelického farára, jedného z kodifikátorov spisovnej slovenčiny, literáta a národovca. Brat generálny biskup ho informoval o pripravovanej celocirkevnej spomienke na M. M. Hodžu v Mošovciach, matkocirkevného zboru Hodžovho rodiska Rakše, ktorú bude v priamom prenose vysielať Slovenská televízia. Na slávnosť chceme pozvať aj štátnych predstaviteľov a zástupcov miest spätých so životom M. M. Hodžu – Liptovského Mikuláša a Českého Tešína.
Aj v Liptovskom Mikuláši, kde Hodža pôsobil ako evanjelický farár v rokoch 1837 – 1862, pripravujú spomienkové slávnosti na túto významnú osobnosť cirkvi aj slovenského národa v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom. Pán primátor vyjadril ochotu spolupracovať s ECAV i v tejto oblasti.