Stretnutie s predstaviteľmi ZMOS k školstvu

Generálneho biskupa Miloša Klátika na jeho žiadosť prijali 12. 3. 2013 predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Dvonč a výkonný podpredseda Jozef Turčány. Na stretnutí v centrále ZMOS sa zúčastnila aj Daniela Veselá, tajomníčka pre školy a náboženskú výchovu.
Predmetom pracovného stretnutia bolo financovanie škôl a školských zariadení z podielových daní. Predseda ZMOS Jozef Dvonč informoval brata generálneho biskupa o náročnej situácii v oblasti školstva z pohľadu ZMOS. Na konkrétnych príkladoch osvetlil zložité problémy, ktoré je potrebné riešiť.

Brat biskup sa poďakoval za prijatie a za doterajšiu spoluprácu. Informoval o skúsenostiach zriaďovateľov cirkevných škôl pri financovaní prostredníctvom originálnych kompetencií obcí a VÚC a hovoril aj o problémoch, ktoré naše školy v tomto smere trápia.

Hlavnou témou stretnutia bolo uznesenie č. 52/2013 – návrh na uvoľnenie finančných prostriedkov na zabezpečenie zvýšenia originálnych kompetencií územnej samosprávy pre obce a VÚC pre oblasť regionálneho školstva, ktoré schválila vláda SR. Brat biskup poukázal na obavu zriaďovateľov našich škôl pri poskytovaní dotácie s prihliadnutím na 5 %-ný rast platov. Predstaviteľov ZMOS požiadal riešiť vo všeobecno-záväznom nariadení navýšenie dotácie aj pre cirkevné školy a školské zariadenia.

Výrazné zníženie koeficientu pri dotácii na žiakov školských klubov detí, ku ktorému došlo počas roku, trápi naše školy a ohrozuje fungovanie školských klubov. Ďalšou žiadosťou preto bolo, aby sa predstavitelia ZMOS zasadili o zmenu tohto financovania.

V závere stretnutia podpredseda Jozef Turčány priblížil aktuálnu situáciu škôl a školských zariadení, ako aj súčasný stav financovania regionálneho školstva. Predstavil priority ZMOS v oblasti školstva a potrebu zmien v školskej legislatíve. Prítomní sa zhodli na potrebe vzájomnej informovanosti a komunikácie pri riešení náročnej situácie v školstve.