Stretnutie s predsedom Žilinského samosprávneho kraja

Predsedníctvo ECAV na Slovensku - generálny biskup Miloš Klátik a generálny dozorca Pavel Delinga -prijalo 2. mája 2011 na Generálnom biskupskom úrade v Bratislave predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára. Na stretnutí sa zúčastnil riaditeľ GBÚ Dušan Vagaský a tajomníčka pre školy a náboženskú výchovu Daniela Veselá.
Hlavnou témou stretnutia bola príprava osláv 200. výročia narodenia Michala Miloslava Hodžu, evanjelického farára, jedného z kodifikátorov spisovnej slovenčiny, literáta a národovca.

Pán predseda ŽSK informoval predsedníctvo cirkvi o programe v rámci vyhláseného Roku Michala Miloslava Hodžu na Turci a Liptove a o akciách, ktoré ŽSK v rámci tohto roku organizuje. Zároveň pripomenul, že Žilinský samosprávny kraj každý rok pripravujú program venovaný niektorej významnej osobnosti.

Brat generálny biskup priblížil pripravovaný program našej cirkvi, ktorý je zahrnutý aj do spoločných osláv v meste Liptovský Mikuláš a cirkevnom zbore Mošovce. Informoval o pripravovanej celocirkevnej spomienke na M. M. Hodžu v Mošovciach, matkocirkevnom zbore Hodžovho rodiska Rakše, ktorú bude v priamom prenose vysielať Slovenská televízia. Zároveň pozval pána predsedu Juraja Blanára na podujatia, ktoré organizuje k tomuto výročiu naša cirkev. Spoločne prerokovali otázky spolupráce pri príprave týchto osláv a hovorili o možnostiach získania finančných prostriedkov na renováciu rodného domu M. M. Hodžu v Rakši. Dohodli sa, že spoločnou aktivitou bude pamätná tabuľa k 200. výročiu na rodnom dome, realizovaná z prostriedkov ŽSK.

V ďalších spoločných rozhovoroch sa hovorilo o možnostiach rozvoja vzájomných vzťahov a organizovaní spoločných podujatí pri zapojení do spolupráce aj partnerov zo susedných krajín v rámci cezhraničnej spolupráce. Brat generálny biskup ponúkol možnosť zapojiť do týchto projektov naše partnerské cirkvi v Čechách a Poľsku.

Pán predseda ponúkol pomoc pri hľadaní prostriedkov spolufinancovania prostredníctvom Regionálnej rozvojovej agentúry v ŽSK a hovoril o otázkach, ktoré je potrebné riešiť v rámci ŽSK. Pripomenul potrebu stavby diaľnic, riešenie financovania školstva. Spoločnou témou bola aj otázka odluky cirkvi od štátu a financovanie cirkvi.

Na záver si obe strany dohodli kontaktné osoby pre prípravu osláv 200. výročia narodenia M. M. Hodžu a vyjadrili ochotu k ďalšej vzájomnej spolupráci ECAV na Slovensku a Žilinského samosprávneho kraja.