Stretnutie s ministrom Zsoltom Simonom

Brat generálny biskup Miloš Klátik sa dnes stretol na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR s pánom ministrom Zsoltom Simonom. Sprevádzali ho tajomníčky GBÚ Daniela Veselá a Edita Škodová.
Brat generálny biskup sa v rozhovore zaujímal o riešenie podpory projektov, s ktorými sa na ministerstvo obrátili naše evanjelické cirkevné školy. Pán minister ho informoval, že niektoré projekty boli nesprávne podané, ale iné boli podporené (napr. Evanjelické gymnázium v Banskej Bystrici, Evanjelická spojená škola v Červenici) a niektoré sú v štádiu rozhodovania. Ďalšiu výzvu pre školy z ich ministerstva však možno podľa pána ministra očakávať až koncom roka 2015, je teda potrebné hľadať iné formy na získanie podpory pri potrebe opravy budov našich škôl.

Ďalej sa brat generálny biskup zaujímal o názor pána ministra na vzťah cirkvi a štátu a možnosť zvýšenia platov duchovným. Pán minister neodporúčal v najbližšom čase otvárať otázku platov duchovných, a pokiaľ ide o odluku, povedal, že naša spoločnosť na to v súčasnosti tiež nie je pripravená, ale treba o tom diskutovať, ako je vyjadrené i v programovom vyhlásení vlády, a pripravovať sa na túto možnosť. Vyzdvihol úlohu cirkví pri spravovaní kultúrnych pamiatok, ktoré vlastnia, pričom sú to zároveň aj národné kultúrne pamiatky, preto je nevyhnutné, aby na ich udržiavanie prispieval i štát.

Na záver brat generálny biskup pozval pána ministra na stretnutie predsedníctva našej cirkvi s ústavnými činiteľmi z radov evanjelikov, ktoré ECAV na Slovensku tradične organizuje začiatkom kalendárneho roka. Pán minister prisľúbil prísť na toto stretnutie, na ktorom sa pravidelne zúčastňoval ešte ako poslanec NR SR.